بهترین زمانی که کودکان و بزرگسالان باید دفع ادرار کنند

کد خبر: ۱۱۸۳۴۵

تاریخ منتشر شدن: سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ – ۱۴:۳۶

متخصص همه و مجاری ادرار با اشاره به بهترین وقت‌هایی که یک فرد باید ازبرای تخلیه ادرار مراجعه کند، گفت: این انجمن آمادگی دارد تا با همکاری آموزش و پرورش درون مدارس، آموزش‌های صحیح ادرار کردن و جلوگیری از عفونت‌های ادراری را ارائه دهد.


به گفته بهداشت نیوز مهری مهراد متخصص همه و مجاری ادرار و رئیس انجمن نورویورولوژی با اشاره به مشکلات ادراری درون کودکان و بزرگسالان اظهار داشت: مشکلات و بی‌اختیاری ادراری درون تمام سنین و جنس‌ها وجود دارد درون کودکان شایع‌ترین مشکلی که دیده می‌شود، شب‌ادراری و اغلب علل فامیلی دارد.


متخصص همه و مجاری ادرار و رئیس انجمن نورویورولوژی اضافه کرد: گاهی شب‌ادراری علامتی از وجود یک بیماری زمینه‌ای خیلی حاد هست. موضوع مهمی که پدران و مادران باید به آن توجه کنند این هست که درصورتیکه کودکی درون روز و وقت بیداری دچار بی‌اختیاری ادرار شود، باید ازبرای آزمایش مراجعه کند که ازبرای فرزندان پسر درون سنین ۳…۵ تا چهار سالگی باید توانایی کنترل ادرار و مدفوع خود را داشته باشند و دختران نیز باید درون سنین ۳ تا ۳…۵ این توانایی را داشته باشند، به چه دلیل که فیزیولوژی مثانه کامل می‌شود. 


مهراد افزود: درصورتیکه والدین مشاهده کنند که فرزندانشان شب‌ادراری داشته و یا روزها درون مدرسه نشت ادراری دارند، باید به این نکته توجه کنند که موضوع مهمی پشت این قضیه وجود دارد. 


وی با اشاره به مسیر‌اندازی کمپین شب‌ادراری درون کشور درون شهریور خاطرنشان کرد: مشکلات و ناهنجاری‌های مادرزادی و مجاری ادراری بسیاری از اوقات خلیلی خفیف هست، مانند تنگی حالب، برگشت ادرار از مثانه به همه که همگی بیماری‌های بسیار حاد و تأثیرگذار روی کارکرد همه و زندگی فرد هست و علامتی مثل نشت ادراری درون پی دارد. 


متخصص همه و مجاری ادرار و رئیس انجمن نورویورولوژی با اشاره به بهترین وقت تخلیه ادرار درون کودکان و بزرگسالان، اظهار داشت: کودکان باید هر دو ساعت یکبار و بزرگسالان هر سه ساعت یکبار دفع ادرار داشته باشند و حداقل درون طی روز پنج دفعه از صبح تا شب ازبرای دفع ادرار مراجعه کنند. 


مهراد خاطرنشان کرد: بهترین درمان شب‌ادراری کودکان تا سن هفت سالگی این هست که والدین فرزندان خود را شب‌ها یک تا دو دفعه بیدار کنند تا ادرار خود را تخلیه کرده، به چه دلیل که این کار سبب شرطی شدن مغز می‌شود و درون نتیجه کودک می‌تواند کنترل ادراری داشته باشد. 


وی با اشاره به فعالیت انجمن نورویورولوژی متذکر شد: درون سال ۹۰ با کمک شهرداری منطقه یک و نواحی آن، غربالگری عفونت‌های ادراری درون تمام مدارس دوره ابتدایی و متوسطه اول دخترانه منطقه یک انجام شد.


متخصص همه و مجاری ادرار و رئیس انجمن نورویورولوژی اضافه کرد: پس از انجام غربالگری نتایجی حاصل شد که از جمله آن این بود که بیشتر دانش‌آموزان دختر به دلیل عدم وجود دستشویی مناسب درون مدرسه و تأکید مادران خود به عدم رفتن به دستشویی درون هنگام حضور درون مدرسه، ساعت‌های طولانی از این کار خودداری می‌کردند، درون حالی که باید بدانیم درون سنین ۷ تا ۱۲ سالگی فیزیولوژی طبیعی ادرار کردن درون مثانه ازبرای دختران شکل می‌گیرد و درون این سنین باید بچه‌ها دو ساعت یکبار به دستشویی مراجعه کنند، درون حالی که درون طی این غربالگری متوجه شدیم بیشتر از نیمی از این دانش‌آموزان حتی یک دفعه نیز درون ساعات حضور درون مدرسه به سرویس بهداشتی مراجعه نمی‌کردند.


وی تأکید کرد: انجمن نورویورولوژی این آمادگی را دارد که با تیم پزشکی خود با وزارت آموزش و پرورش و مدارس همکاری کرده و آموزش درست ادرار کردن و جلوگیری از عفونت‌های ادراری را به دانش‌آموزان ارائه کند.


 


منبع: فارس

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *