ترکیه: هرگز حمایت ایران درون وقت کودتا را فراموش نخواهیم کرد+تصویر

کد خبر: ۱۲۲۳۸۱

تاریخ منتشر شدن: پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ – ۲۰:۱۶

سفارت ترکیه درون تهران درون بیانیه‌ای با اشاره به حمایت ایران از این کشور درون نخستین لحظات وقوع کودتا، عنوان کرد: ترکیه هرگز فراموش نخواهد کرد که کشور دوست و همسایه درون روندی این چنین دشوار درون کنارش قرار گرفت.


سفارت ترکیه درون تهران روز پنجشنبه بیانیه‌ای به مناسبت ۱۵ جولای سالروز کودتا درون این کشور منتشر کرد. متن این بیانیه به شرح زیر هست:


«درون چارچوب ۱۵ جولای روز اتحاد ملی و مردمسالاری، سومین سالروز خنثی‌سازی کار خائنانه کودتا علیه مردمسالاری و استقلال ترکیه درون پرتو اراده و دلاوری ملت ترکیه را گرامی می‌داریم. درون این روز با اینکه درون غم یاد ۲۵۱ شهید از دست رفته‌مان هستیم، درون عین حال به دلیل اینکه ملت‌مان مبارزه‌ای کم نظیر ازبرای مردمسالاری و حماسه‌ای درون میهن‌دوستی را به نمایش گذاشتند، احساس سرافرازی می‌کنیم.


درون آن کار خائنانه، کودتاچیان قصد جان مردم ترکیه را کردند، بنای مجلس کبیر ملی ترکیه – نماد مردمسالاری‌مان – را بمباران کرده و نیروهای پلیس و سربازان مدافع وطن را به شهادت رسانند. این کار خائنانه درون پرتو فداکاری شهیدان و دلاوری جانبازانی که درون برابر تانک‌ها و هواپیماها ایستادگی کردند، خنثی شد. به قطعی‌ترین شکل با اسنادی متقن روشن شده که سازمان تروریستی وابسته به فتح اله گولن (فتو) درون پس کار خائنانه ۱۵ جولای قرار داشته هست. طی مدت وقت سپری شده پس از کودتا پیگیری قضایی درون مورد عناصر و سرکردگان این سازمان شروع شد و عناصر این سازمان تروریستی که به روی ملت خود آتش گشودند درون پیشگاه عدالت قرار گرفتند. تعداد زیادی از عناصر این سازمان نیز که به کشورهای مختلف متواری شده بودند دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.


مبارزه کشور ما با فتح اله گولن با عزمی راسخ ادامه دارد و انتظار داریم درون این مبارزه جامعه جهانی و کشورهای دوست را درون کنار خود ببینیم. «فتو» هر چند تلاش می‌کند خود را به عنوان جنبشی اجتماعی که درون حوزه آموزش و امور خیریه فعالیت می‌کند جلوه دهد، کاملا بر تصویر سازمانی مخوف و مزور با اهدافی سیاسی و اقتصادی هست. از این رو این سازمان نه تنها ازبرای ترکیه بلکه تهدیدی ازبرای همه کشورها محسوب می‌شود.


موضع جمهوری اسلامی ایران درون مقابل کار به کودتای ۱۵ جولای و حمایت این کشور از کشورمان از نخستین لحظات از منظر پیوندهای تاریخی و رابطه ها دوستانه دو کشور بسیار پرمعناست. ترکیه هرگز فراموش نخواهد کرد که کشور دوست و همسایه، ایران درون روندی این چنین دشوار درون کنارش قرار گرفته هست.


درون اصل می‌دانیم که نظام جمهوری اسلامی ایران ازبرای عناصر «فتو» فرصتی ازبرای ریشه دوانی درون ایران و مسموم کردن این کشور با فعالیت‌هایشان قائل نشده هست. عمیقا معتقدیم که کشورهایمان با اراده‌ای یکسان همکاری خود درون مقابل یکسری اقدامات فردی درون این زمینه را تداوم خواهند بخشید.


به مناسبت ۱۵ جولای روز اتحاد ملی و مردمسالاری یاد و خاطر ۲۵۱ خواهر و برادر به شهادت رسیده که درون مبارزه پر افتخار ازبرای مردمسالاری را با قدردانی گرامی داشته و نیز مراتب تشکر خود از بیش از ۲ هزار جانبازمان را ازبرای شجاعتی که از خود نشان دادند، تقدیم می‌داریم. مبارزه ما با شاخه‌های «فتو» درون خارج از کشور مبارزه‌ای طولانی هست. دولت ما با عزمی راسخ فعالیت‌های خود درون این راستا را ادامه خواهد داد.»

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *