جوش ها دقیقا چه چیزی به ما می گویند؟

کد خبر: ۱۰۸۲۲۹

تاریخ منتشر شدن: جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ – ۲۲:۴۰

قبل از اینکه درون پی بهترین مسیر ازبرای ترمیم آکنه خود باشید، بسیار با اهمیت هست نوع جوشی که تجربه اش می کنید را بدانید. درصورتیکه التهاب درست نزدیک سطح باشد دچار جوش چرک دار شده اید، درصورتیکه عمیق تر باشد، همچنان یک جوش هست ولی از نوع کیستیک. درصورتیکه چربی بتواند به سطح نفوذ کند نتیجه جوش سر سفید هست، ولی درصورتیکه چربی اکسید شود از سفید به سیاه تغییر می کند و نتیجه جوش سر سیاه هست.


به گفته بهداشت نیوز: می توانید یک جوش چرک دار را از یک جوش عادی تشخیص دهید؟ به چه دلیل تنها روی چانه تان جوش می زند؟ می دانیم که تمام آکنه ها یکسان نیستند به همین دلیل هست که دانستن اطلاعات پایه ای درمورد جوش ها کمک می کند بتوانید به بهترین شکل از روی پوست خود پاکشان کنید.

آکنه زمانی اتفاق می افتد که غده های چربی فعال می شوند

مسلما با نخستین جوش های خود درون دوران بلوغ مواجه می شوید. این دوره زمانی هست که غدد آدرنال شروع به ترشح هورمون هایی می کنند که سبب فعال شدن غده های چربی دار می شوند. حتی با اینکه چربی روان کننده ای طبیعی هست که از پوست محافظت می کند، تحت شرایط خاص، سلول های نزدیک به سطح دهانه غدد چربی دار را مسدود می کنند و درون زیر آنها سبب تجمع چربی می شوند. این چربی ها رشد باکتری ها را که روی پوست هر شخصی زندگی می کنند تحریک می کند. این باکتری ها خیلی ساده تکثیر می شوند و سبب می شوند پوست اطرافشان دچار التهاب شود.

دو نوع اصلی جوش چرک دار وجود دارد

متاسفانه جوش های چرک دار زیادی وجود دارد، ولی دو نوع شایع آن عبارتند از کومدون و ضایعات التهابی. کومدون ها سر سیاه و سر سفید هستند درون حالی که التهابی ها قرمز، بالا آمده و کیستی شکل هستند. سر سیاه ها و سر سفیدها اساسا منافذ مسدود شده ای با رویه ای سفید یا سیاه هستند. جوش های التهابی قرمز، بالا آمده و گاهی نیز درآور هستند.

آکنه به سه نوع دسته بندی می شود

خفیف، متوسط و شدید اصطلاحاتی هستند که درصورتیکه معمولا از آکنه رنج می برید زیاد شنیده اید. درصورتیکه تنها تعدادی سر سیاه و سر سفید داشته باشید از نوع خفیف رنج می برید، درصورتیکه این مقدار قابل توجهی سر سیاه، سر سفید و آکنه التهابی داشته باشید متوسط هست و درصورتیکه بر آمدگی های متعدد کیستیک زیر پوست خود داشته باشید نوع آکنه تان شدید هست.

یک جوش همیشه جوش نیست

قبل از اینکه درون پی بهترین مسیر ازبرای ترمیم آکنه خود باشید، بسیار با اهمیت هست نوع جوشی که تجربه اش می کنید را بدانید. درصورتیکه التهاب درست نزدیک سطح باشد دچار جوش چرک دار شده اید، درصورتیکه عمیق تر باشد، همچنان یک جوش هست ولی از نوع کیستیک. درصورتیکه چربی بتواند به سطح نفوذ کند نتیجه جوش سر سفید هست، ولی درصورتیکه چربی اکسید شود از سفید به سیاه تغییر می کند و نتیجه جوش سر سیاه هست.

انواع مختلف آکنه به درمان های متفاوتی احتیاج دارند

آکنه های خفیف و متوسط را معمولا می توان با محصولات بدون احتیاج به نسخه و درمان های مراقبت از پوست بالینی می توان درمان کرد. ولی کسی که از آکنه شدید رنج می برد باید توسط یک متخصص پوست معاینه شود. متخصصان پوست توصیه می کنند شستشوی مرتب با تمیز کننده ای بدون روغن و مرطوب کرن پوست با فرمولی بدون روغن ضد جوش کلید تثبیت پوستی بدون آکنه هست. درصورتیکه یک یا هر دوی آنها ( تمیز کننده و مرطوب کننده ) حاوی آلفا هیدروکسی اسید ها از جمله اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک باشند بهتر می شود چون این اسید ها سد هایی که سبب می شوند پوست مرده درون جای خود گیر کنند و منافذ پوست بسته شود ، حل می کنند. تا می توانید این جوش های سر سفید را نترکانید. بگذاریدش به عهده متخصص. جوش های سر سیاه و سر سفید روی سطح پوست هستند بنابراین می توانید به راحتی با بخار یا وسائل مانیکور حذفشان کنید. ولی بعضی جوش ها که درون عمق هستند را ابتدا باید با سوزن باز کرد و کیست ها به تزریق استروئید احتیاج دارند.

جوش ها کجا با اهمیت می شوند

متخصصان بر این عقیده هستند که شایع ترین جاهایی که جوش می زنیم صورت، قفسه سینه، شانه ها و کمر هست. آلرژی، حساسیت به غذا، کمبود خواب و برنامه غذایی ضعیف همگی می توانند سبب بروز جوش درون این نقاط شوند. ازبرای مثال نوع شستشوی بدن یا مواد شوینده پوشش شویی یتان ممکن هست عامل جوش زدن کمر، شانه یا قفسه سینه تان باشند.

به چه دلیل صورت جوش می زند

بسته به اینکه جوش ها ممکن هست کجای صورت باشند، می توانند نشان دهنده عدم تعادل دستگاه گوارش و تنفسی و همچنین عدم تعادل هورمونی باشند. جوش ها همچنین می توانند نشانه کبد یا همه سمی، فشار خون بالا عفونت باکتریایی و بیماری هم باشند. جوش زدن روی چانه و پیشانی معمولا با مشکلات معده و دستگاه گوارش همراه هست. منطقه چانه مربوط هست به روده کوچک و ممکن هست نشان دهنده تجمع سموم و یا لزوم به کار بردن فیبر بیشتر درون برنامه غذایی باشد. جوش زدن منطقه پیشانی می تواند نشان از کم آبی بدن و یا آلرژی به غذاهای پروتئینی باشد. جوش های روی شکل معمولا به دلیل مشکلات تنفسی به وجود می آیند. ممکن هست درون این مناطق مقدار پاره شدگی مویرگ ها افزایش بیابد، مخصوصا درصورتیکه سیگار بکشید. درصورتیکه مستعد به آلرژی باشید نیز ممکن هست درون این مناطق دچار جوش شوید. درصورتیکه نزدیک به خط مو جوش های سر سفید و سر سیاه را تجربه کردید ممکن هست دلیل محصولات مربوط به مویی باشد که استفاده کردن می کنید.

سن نیز درون بروز آکنه نقش ایفا می کند

نوجوانان بیشتر درون معرض جوش زدن درون منطقه پیشانی ، چانه، بینی و اطراف دهان هستند. این درون حالی هست که خانم های بالغ ممکن هست درون مناطق پایین صورت و خط فک تجربه کنند. متخصصان بر این عقیده هستند که هورمون درون این الگو نقش مهمی را ایفا می کند.

برنامه غذایی تان را فراموش نکنید

شواهد اولیه ای وجود دارد که غذاهایی خاص سبب جوش زدن می شوند. متخصصان تغذیه قبول دارند که برنامه غذایی سرشار از لبنیات، قند و چربی ها ممکن هست سبب افزایش واکنش التهابی درون بدن شوند که ممکن هست تعادل pH پوست را خراب کنند و منجر به آکنه شوند. ولی نهایتا، اینکه چگونه پوستتان به آنچه می خورید واکنش نشان می دهد تنها به ساختار شخصی خودتان بستگی دارد. درون واقع ممکن هست افرادی را ببینید که برنامه غذایی واقعا بدی دارند ولی به سختی می توانید یک جوش روی پوستشان پیدا کنید.

منبع: دکتر کرمانی

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *