حقایقی شگفت انگیز از عملکرد مغز درون خواب

کد خبر: ۱۱۱۱۶۹

تاریخ منتشر شدن: سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ – ۱۰:۵۱

علم خواب دارای شگفتی‌های بسیار هست و کارشناسان دریافتند مغز وقت خواب حالت‌های مختلفی را تجربه می‌کند که شناخت این فاز‌ها می‌تواند ازبرای درمان بعضی اختلال‌ها مورد استفاده کردن قرار گیرد.


به گفته بهداشت نیوز: کارشناسان درون جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند مغز انسان درون وقت خواب میان ۱۹ فاز مختلف دگرگون می‌شود، علم خواب یکی از پیچیده‌ترین دانش‌ها درون حوزه سلامت روان و جسم هست و به گفته کارشناسان هم اکنون ناگفته‌های بسیار درون این علم وجود دارد.


محققان درون پژوهش‌های تازه خود مراحل جدیدی از خواب را شناسایی کرده اند تا پیش از این مطالعه مراحل چهارگانه خواب دسته بندی شده بود، ولی پژوهش‌های تازه تعداد مراحل خواب و فاز‌هایی که امواج مغزی درون آن دگرگون می‌شود را بیش از ۱۹ مرحله شناسایی کرده اند.


الگوی خواب سنتی که دانشمندان آن را شناسایی کرده اند متعلق به سال ۱۹۳۰ میلادی هست، ولی مطالعه‌های تازه نشان می‌دهند شبکه‌های مغزی دارای الگو‌های پیچیده‌ای هستند و کارشناسان ارتباط‌های شبکه‌ای جدیدی را شناسایی کرده اند.


این پژوهش به وسیله تصویربرداری رزونانس مغناطیسی fMRI ازبرای تحقیق عملکرد مغز درون وقت خواب با پژوهش برروی ۵۷ فرد سالم انجام شده هست، طی آزمایش داوطلبان به مدت وقت ۵۲ دقیقه چشمان خود را بسته نگه داشته اند و کارشناسان امواج مختلف مغزی آن‌ها را با EEG اندازه گیری و با چرخه خواب سنتی مغز مورد مطالعه قرار داده اند.


با توجه به بازه زمانی محدود آزمایش، هیچ یک از افراد وارد مرحله REM نشده اند، ولی وارد چرخه خواب شده اند، تحقیق فعالیت مغزی داوطلبان نشان داد مغز درون وقت خواب ۱۹ وضعیت مختلف را طی می‌کند.


کارشناسان درون نظر دارند بر پایه نتیجه‌های به دست آمده از این پژوهش به تحقیق و درمان اختلال‌های مرتبط با خواب همچون بی خوابی، بدخوابی یا مشاهده کابوس‌های ترسناک درون افراد بپردازند.


این پژوهش همچنین می‌تواند به تحقیق الگو‌ها و فعالیت‌های مغزی درون وقت خواب و حالت‌هایی که افراد تحت تاثیر دارو‌های بیهوشی یا بعضی دارو‌های روان گردان قرار دارند بپردازد و به این ترتیب سبب نجات و کنترل اختلال‌های خواب و از دست رفتن بیهوشی درون آن‌ها شود.


 


منبع: باشگاه خبرنگاران

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *