داروی جدیدی که ۶ نوع سرطان را درمان می‌کند

کد خبر: ۱۰۴۲۴۰

تاریخ منتشر شدن: سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ – ۱۸:۲۳

آنتی‌بادی سمی به‌عنوان آخرین سلاح دانشمندان ازبرای درمان طیف وسیعی از سرطان‌های پیشرفته معرفی شده هست.


به گفته بهداشت نیوز،‌ داروی شیمی‌درمانی جدیدی با رویکردی نظیر رویکرد اسب تروا معرفی شده که مسیر خود را به آزمایش‌های بالینی درمان سرطان‌های مختلف باز کرده هست. پژوهشگران مؤسسه‌‌های پژوهشی مختلف، این درمان تازه را درون یک آزمایش بالینی مشکل از ۱۴۷ بیمار آزمایش کردند تا مزایا و عواض جانبی احتمالی آن را ارزیابی کنند.

این دارو که نامش تیسوتوماب ودوتین (tisotumab vedotin) هست و به‌اختصار TV خوانده می‌شوند، از یک آنتی‌بادی منوکلونال و یک جزء سمی ساخته شده که می‌تواند ازبرای سلول کشنده باشد. آنتی‌بادی هدیه‌ی بزرگ اسب تروا درون خانه‌ی دشمن هست. این دارو درون غشای سلول به‌دنبال پرچم‌های سیگنال‌دهنده (به نام فاکتورهای بافتی) می‌گردد و تقاضای ورود می‌کند. درحالی‌که تمام انواع سلول‌های سالم این فاکتورها را دارند، انواع مختلفی از تومورها از این فاکتورها به‌عنوان راهی ازبرای رشد خارج از کنترل خود استفاده کردن می‌کنند. بر این اساس، این فاکتورها هدف جذابی ازبرای سلاح‌های شیمیایی ضدسرطان هستند. درون این مورد، مولفه‌ای که این وظیفه‌ی مرگبار را به‌عهده دارد، مونومتیل آریستاتین ای (monomethyl auristatin E) هست؛ ملکولی که از تکثیر سلول‌ها جلوگیری می‌کند. جان دِ‌بونو از مؤسسه‌ی پژوهش‌های سرطان می‌گوید:

    چیزی که درمورد این درمان هیجان‌انگیز هست، این هست که مکانیسم عمل آن کاملا تازه هست. این دارو مانند یک اسب تروا عمل می‌کند و به‌صورت پنهانی وارد سلول‌های سرطانی شده و آن‌ها را نابود می‌کند. مطالعات مقدماتی ما نشان می‌دهند که این دارو دارای ظرفیت درمان انواع مختلفی از سرطان‌ها به‌ویژه بعضی از سرطان‌هایی هست که نرخ ماندگاری بسیار پایینی دارند.

این‌ها شامل سرطان دهانه‌ی رحم، مثانه، تخمدان، مری و ریه می‌شوند. بیشترین اثربخشی درون کسانی که مبتلا به سرطان مثانه بودند، دیده شد: ۲۷ درصد از داوطلبانی که درون این آزمایش شرکت کرده بودند، شاهد ثابت ماندن وضعیت بیماری خود بودند. ولی درمورد سرطان دیواره‌ی رحم، ۷درصد از بیماران بهبودی حاصل کردند. پائول ورکمن، مدیر اجرایی مؤسسه‌ی پژوهش‌‌های سرطان می‌گوید:

    این هیجان‌انگیز هست که توانایی داروی TV را درون زمینه‌ی درمان سرطان‌هایی که درمانشان دشوار هست، ببینیم. من منتظر پیشرفت این دارو درون کلینیک‌ها هستم و امیدوارم که بتواند ازبرای بیمارانی که درحال حاضر هیچ گزینه‌ی درمانی ندارند، سودمند باشد.

البته این پیشرفت آهسته هست. آزمایش‌ بالینی مرحله‌ی اول درون سال ۲۰۱۳ شروع شد. درون آن مرحله ایمن بودن این دارو روی ۲۷ بیمار آزمایش شد. یک سال و نیم پس مشکلات جدی سلامتی از جمله علایم دیابت نوع دوم شدید، التهاب مخاط و تب پیش آمد. استفاده کردن از دوزهای کمتر موجب کاهش این عوارض جانبی شد، اگرچه درمان هم اکنون مشکلاتی داشت و خونریزی از بینی، حالت تهوع و خستگی از مواردی بود که بیماران مکرر گفته می‌کردند. بااین‌حال، زمانی‌که پای مرگ و زندگی درمیان باشد، مشکلاتی نظیر این‌ها چندان به چشم نخواهند آمد.

آزمایش مرحله‌ی یک، مسیر ورود دارو به مرحله‌ی دو را باز کرد. درون آن مرحله نشان داده شد که داروی TV می‌تواند درمورد بیمارانی که درمان سرطان آن‌ها غیرممکن شده هست، تفاوت بزرگی ایجاد کند. دِ‌بونو می‌گوید:

    TV دارای اثرات جانبی قابل مدیریتی هست و ما درون بعضی از بیماران جواب‌های خوبی مشاهده کردیم. تمام آن‌ها دارای سرطان پیشرفته‌ای بودند که قبل از آن به‌میزان زیادی با دیگر داروها مورد درمان قرار گرفته بودند و دیگر این درمان‌ها روی آن‌ها تاثیری نداشتند.

گام بعدی این هست که آزمایش مرحله‌ی دوم گسترش پیدا کند این دارو روی سرطان‌های روده و پانکراس نیز مورد تحقیق قرار گیرد. همچنین قرار هست این دارو به‌عنوان داروی خط دوم ازبرای درمان سرطان‌های دهانه‌ی رحمی که به درمان اولیه جواب نداده‌اند، آزمایش شود. البته باید توجه داشته باشیم که این دارو یک نوش‌دارو یا آخر سرطان نیست، ولی زمانی‌که دیگر روش‌های درمان سرطان دیگر اثری ندارند، داشتن دارویی که بتواند موجب ایجاد تفاوت درون شرایط بیماران شود، امیدوارکننده هست.

درصورتیکه همه چیز خوب پیش برود، می‌توان انتظار داشت که درون چند سال آینده این دارو وارد مرحله‌ی سوم آزمایش شود؛ مرحله‌ای که درون آن میزان اثربخشی و ایمنی آن با درمان‌های مشابه مورد مقایسه قرار می‌گیرد. این کار به خرج و وقت احتیاج دارد، بنابراین ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که TV به‌همین زودی درون دسترس بیماران قرار گیرد. ورکمن می‌گوید:

    ما به‌شدت خواهان درمان‌هایی نظیر این هستیم که بتواند به شیوه‌های جدیدی به سرطان هجوم کند و حتی علیه تومورهایی که دربرابر درمان‌های استاندارد مقاوم شده‌اند، مؤثر باشد.


 


 


 


منبع:‌زومیت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *