دلایل انفجار گوشی و راهکار‌های پیشگیری از آن

کد خبر: ۱۲۲۶۱۷

تاریخ منتشر شدن: شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ – ۲۱:۵۰

معمولا هر چند سال یک‌دفعه، خبر مربوط به انفجار گوشی‌ها توجه افکار عمومی را به خوب جلب می‌کند. اگرچه چنین حوادثی بسیار نادر هستند، ولی درون هر صورت ازبرای توضیح دلایل وقوع آن باید به موارد مختلفی اشاره کرد.


به گفته بهداشت نیوز: معمولا هر چند سال یک‌دفعه، خبر مربوط به انفجار گوشی‌ها توجه افکار عمومی را به خوب جلب می‌کند. اگرچه چنین حوادثی بسیار نادر هستند، ولی درون هر صورت ازبرای توضیح دلایل وقوع آن باید به موارد مختلفی اشاره کرد. درون آخر سوالی که مطرح می‌شود این هست که به چه دلیل گوشی‌ها منفجر می‌شوند و چطور می‌توان جلوی وقوع آن را گرفت؟


فرار حرارتی؛ متهم ردیف اول


زمانی که باتری لیتیوم-یونی منفجر می‌شود یا آتش می‌گیرد، معمولا مشغول پشت سر گذاشتن فرایندی موسوم به فرار حرارتی هست. ازبرای توضیح این فرایند باید مطالب مفصلی مطرح شود که البته ما قصد داریم به زبان بسیار ساده آن را توضیح بدهیم.


باتری‌های لیتیوم-یونی از چندین سلول لیتیوم-یون تشکیل می‌شوند. هر کدام از این سلول‌ها، از لحاظ دما یک نقطه بحرانی دارند که می‌توان آن را نقطه‌ی جوش آن‌ها درون نظر گرفت. زمانی که سلول به دلایلی مانند گرمای بیرونی، شارژ بیش از حد یا مشکل درون ساخت به این نقطه بحرانی می‌رسد، وارد مرحله گرمازایی می‌شود. اساسا، درون این مرحله سلول مذکور گرمای قابل توجهی را آزاد می‌کند.


زمانی که یک سلول به نقطه بحرانی می‌رسد و گرما را آزاد می‌کند، این گرما به سلول کناری مسیر پیدا می‌کند و آن سلول هم به نقطه بحرانی می‌رسد. با توجه به سرعت این فرایند، باتری گوشی موردنظر می‌تواند بی‌سروصدا خراب شود، آتش بگیرد یا منفجر شود. الان که از فرایند فرار حرارتی آگاه شدیم، راحت‌تر می‌توان به چگونگی، وقت و دلیل انفجار گوشی‌ها (و دیگر گجت‌های مبتنی بر باتری‌های لیتیوم-یونی) بپردازیم.


گوشی را درون ماشین رها نکنید


درصورتیکه درون منطقه برفی زندگی می‌کنید، احتمالا می‌دانید که باتری ماشین زمانی که اندکی گرم باشند-مثلا درون حد ۲۷ درجه-بهتر کار می‌کنند. همچنین احتمالا می‌دانید که گرمای زیاد می‌تواند باتری و دیگر اجزای اتومبیل را خراب کند. همین موضوع ازبرای باتری گوشی هم صدق می‌کند.


زمانی که باتری لیتیوم-یونی تحت گرمای شدیدی قرار داشته باشد-بیرون یا داخل یک اتومبیل-سلول‌های آن اندکی تعادل خود را از دست می‌دهند. شاید درون چنین وضعیتی آن‌ها دچار فرار حرارتی نشوند، ولی می‌تواند با مشکلات زیادی روبرو شوند که از میان آن‌ها می‌توانیم به منتشر شدن گاز‌هایی مانند اکسیژن و کربن دی اکسید اشاره کنیم. منتشر شدن این گاز‌ها هم می‌توانند باتری را دچار تورم کنند و همین فشار درون آخر شاید منجر به انفجار یا از میان رفتن ساختار باتری شود.


طبیعتا، زمانی که باتری حین شارژ درون معرض گرمای زیادی قرار بگیرد، این فرایند تشدید می‌شود. به همین خاطر، بیشتر گوشی‌ها زمانی که بسیار گرم می‌شوند، فرایند شارژ را متوقف یا حتی خود را خاموش می‌کنند. با وجود تمام این هشدارها، گوشی‌ها پس از اینکه یک روز درون ماشین درون معرض گرما قرار می‌گیرند، معمولا منفجر نمی‌شوند. علاوه بر این، گوشی‌ها و باتری‌های لیتیوم-یونی از قابلیت‌هایی بهره می‌برند که درون بیشتر موارد جلوی چنین حوادثی را می‌گیرند و شاید درون آخر باتری گوشی شما غیر قابل استفاده کردن شود یا اینکه دوام آن کاهش پیدا کند.


بهره‌گیری از شارژر‌های مطمئن


به طور کلی درون بیشتر موارد، هر نوع شارژری با هر نوع گوشی سازگار هست. شما می‌توانید ازبرای گوشی‌های تازه از شارژر‌های قدیمی مبتنی بر micro USB استفاده کردن کنید یا ازبرای شارژ گوشی‌های قدیمی از شارژر‌های سریع تازه‌نفس بهره ببرید. ولی ازبرای محکم‌کاری و احتیاط هم که شده، بهتر هست از شارژر‌های ساخت کمپانی‌های مطمئن یا شرکت‌هایی که مورد تایید سازنده گوشی هستند، بهره ببرید.


شارژر‌های بسیار ارزان یا تایید نشده (به‌خصوص درون مورد شارژر‌های بی‌سیم) می‌توانند گرمای بیشتری را تولید کنند و به باتری گوشی آسیب برسانند. معمولا، این آسیب طی مدت وقت وقت طولانی رخ می‌دهد که البته حتی درون صورت آسیب دیدن باتری هم درون بیشتر موارد این موضوع منجر به کاهش عمر یا خرابی باتری مذکور می‌شود و معمولا با انفجار و آتش گرفتن آن روبرو نمی‌شوید.


درون این میان، باید خاطرنشان کنیم که فارغ از نوع شارژر، گوشی‌های امروزی از قابلیتی بهره می‌برند که پس از رسیدن شارژ باتری به حد معلوم، ورودی آن را مسدود می‌کنند تا باتری بیش از حد شارژ نشود و همین موضوع ازبرای سرعت شارژر هم صدق می‌کند؛ این به این معنی، گوشی تنها به اندازه موردنیاز برق از شارژر دریافت می‌کند و حتی درصورتیکه شارژر بسیار سریع باشد، درصورتیکه گوشی موردنظر از این سرعت پشتیبانی نکند با همان سرعت همیشگی این انرژی را دریافت می‌کند.


ازبرای پیدا کردن شارژر مناسب، بهتر هست که از همان شرکت سازنده گوشی چنین وسیله‌ای را خریداری کنید. یا اینکه یا مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانید نظرات دیگر خریداران را درون مورد شارژر‌های مختلف بخوانید تا از نقاط قوت و ضعف آن‌ها خبردار شوید.


گوشی را خم نکنید و به آن ضربه نزنید


زمانی که باتری لیتیوم-یونی از لحاظ فیزیکی دچار مشکل می‌شود، این موضوع می‌تواند منجر به حوادثی مانند اتصال کوتاه، منتشر شدن گاز یا آتش گرفتن آن شود. البته درصورتیکه عمدا نمی‌خواهید گوشی خود را خراب کنید، معمولا هنگام افتادن گوشی بر زمین، باتری آسیب نمی‌بیند و بیشتر اوقات این نمایشگر گوشی هست که می‌شکند.


ولی به چه دلیل چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟ باتری‌های لیتیوم-یونی از یک لایه‌ی نازک لیتیوم و یک لایه‌ی اکسیژن بهره می‌برند و لایه‌ی جداکننده الکترولیت میان آن‌ها قرار می‌گیرد. زمانی که این لایه جداکننده بریده یا سوراخ می‌شود، لایه‌های لیتیوم و اکسیژن واکنش نشان می‌دهند که این موضوع منجر به آزاد شدن گرما و فرار حرارتی می‌شود.


درون بعضی موارد، هنگام تعویض باتری هم چنین حادثه‌ای رخ می‌دهد. به‌عنوان مثال درصورتیکه باتری تازه به درستی نصب نشود، به‌سرعت یا کمی پس دچار آتش‌سوزی می‌شود. علاوه بر این، ازبرای تفریح و سرگرمی به باتری گوشی قدیمی ضربه وارد نکنید. شاید هنگام آتش گرفتن یا منفجر شدن آن آسیبی به شما نرسد، ولی حین آتش گرفتن باتری لیتیوم-یونی گاز سمی منتشر می‌شود که به شما آسیب می‌رساند.


بیشتر انفجار گوشی‌ها مربوط به مشکل درون فرایند ساخت هست


اگرچه شارژ بیش از حد و گرمای بیش از حد، بسیار خطرناک به نظر می‌رسند، ولی چنین مواردی به ندرت منجر به آتش گرفتن یا منفجر شدن گوشی می‌شوند. درون بیشتر موارد، مشکل درون فرایند ساخت چنین معضلی را به وجود می‌آورد و درون این صورت، کار چندانی از دست کاربر ساخته نیست.


با اهمیت‌ترین عنصر باتری‌های لیتیوم-یونی، فلز لیتیوم هست که ماهیت بسیار ناپایداری دارد. همین ناپایداری سبب شده که ازبرای نگه داشتن و انتقال الکتریسیته بسیار مؤثر واقع شود، ولی درصورتیکه به صورت نامناسب با فلز‌های دیگر ترکیب شود، می‌تواند فاجعه به دفعه بیاورد. از میان این فلز‌ها می‌توانیم به نیکل، کبالت و گرافیت اشاره کنیم. مانند یک ساختمان یا اتومبیل، باتری‌های لیتیوم-یونی هم از قسمت‌های مختلفی بهره می‌برند که هنگام مونتاژ آن‌ها باید دقت زیادی صرف شود. دقتی که درصورتیکه به اندازه کافی نباشد و این عناصر به درستی به یکدیگر وصل نشده باشند، می‌تواند منجر به تولید گرما و سپس اتصال کوتاه و دیگر مشکلات شود.


نگران نباشید، گوشی شما احتمالا هیچ‌وقت منفجر نمی‌شود


طی ماجرای گلکسی نوت ۷ سامسونگ، حدود ۹۰ تا ۱۰۰ گوشی منفجر شدند که این به این معنی از میان ۲…۵ میلیون گلکسی نوت ۷ که سامسونگ عرضه کرده، کمتر از ۱ درصد آن‌ها با این مشکل روبرو شدند. اگرچه تصمیم سامسونگ ازبرای پس گرفتن تمام گوشی‌ها مطمئنا درون پایین بودن این آمار تأثیر بسزایی داشته، ولی درون هر صورت نشان می‌دهد که انفجار گوشی‌ها بسیار نادر هست.


با این وجود، بهتر هست مراقب این موضوع باشید. اگرچه مواردی مانند گرمای بیش از حد معمولا منجر به آتش گرفتن گوشی نمی‌شود، ولی درون هر صورت عمر باتری را کاهش می‌دهد. درون هر صورت، گوشی را درون روز گرم درون ماشین رها نکنید، از شارژر‌های مطمئن بهره ببرید و گوشی را خم نکنید و به آن ضربه وارد نکنید.


جام جم

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *