روشی نوین ازبرای ترمیم استخوان با پوست تخم‌مرغ

کد خبر: ۱۲۲۲۰۸

تاریخ منتشر شدن: چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ – ۱۸:۵۲

پژوهشگران آمریکایی با گنجاندن پوست تخم‌مرغ درون قالبی از هیدروژل، روشی نوین ازبرای ترمیم استخوان ابداع کردند.


به گفته بهداشت نیوز: یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه ماساچوست لوول کشف کرده هست که می‌توان از پوست تخم‌مرغ ازبرای ارتقای سطح رشد استخوان‌های تازه و قوی استفاده کردن کرد.


به گفته پایگاه اینترنتی «ساینس دیلی»،درون این فرآیند، محققان سلول‌های استخوان را از بدن بیمار گرفته و با موادی بر پایه پوست تخم‌مرغ ترکیب می‌کنند تا استخوان جدیدی را بسازند که درون بدن آن فرد به کار گرفته می شود. به گفته این محققان، استفاده کردن از سلول‌های خود بیمار، خطر پس زدن مواد تازه توسط سیستم ایمنی وی را کاهش می‌دهد.


این فرآیند تازه می‌تواند به زودی به ترمیم جراحت‌هایی که درون نتیجه کهولت سن، تصادفات رانندگی، سرطان و دیگر بیماری‌ها به استخوان وارد می‌شوند، کمک کند.


نتایج این مطالعه که درون مجله Biomaterials Science منتشر شده، حاکی از آن هست که پوست تخم‌مرغ‌های خردشده پس از اضافه شدن به قالبی از جنس هیدروژل، می‌تواند قابلیت سلول‌های استخوان را ازبرای رشد و استحکام ارتقا بخشد. پوست تخم‌مرغ از جنس کلسیم کربنات هست که به طور بالقوه به رشد استخوان‌ها کمک می‌کند.


به گفته مولف ارشد این پژوهش، «سالانه میلیون‌ها تُن پوست تخم‌مرغ درون سراسر جهان دور ریخته می‌شود. با تغییر کاربری آنها می‌توانیم به طور مستقیم به اقتصاد و محیط زیست سود رسانده و هم‌وقت مسیر‌حلی پایدار ازبرای نیازهای بالینی برطرف نشده ارائه دهیم.»


از این استخوان‌های پوست تخم‌مرغی همچنین می‌توان ازبرای رویاندن غضروف، دندان و زردپی استفاده کردن کرد. فایده دیگر این روش آن هست که خرده‌های پوست تخم‌مرغ پروتئین، پپتید، عوامل رشد (چون ویتامین‌ها)، ژن و دارو را به دیگر اعضای بدن می‌رسانند.

 


 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *