سایه سنگین نسخه های پزشک نماها بر نظام درمان

کارشناسان امور پزشکی معتقدند: طب سنتی از شاخه های با اهمیت پزشکی ایران هست ولی این رشته درون صورتی می تواند اثرگذار باشد که بر اساس شیوه های علمی و از سوی متخصصان امر پیگیری شود.


به گفته بهداشت نیوز: آنان اظهار داشتند: این روزها ورود بعضی افراد غیر متخصص درون حوزه ظب سنتی، چالشی جدی بر سر مسیر سلامت شهروندان ایجاد کرده که گاهی می تواند به قیمت جان انسان‌ها تمام می‌شود.


آنان اظهار داشتند: مشکل افراد غیر متخصص درون سال‌های گذشته علاوه بر معضل عطاری‌هایی که دخالت‌های خودسرانه درون امر درمان می‌کنند افزوده شده و جریان دیگری با ادعای طب اسلامی وارد این عرصه شده و با استفاده کردن از ظرفیت فضای مجازی ادعاهای دروغین خود را به خورد مردم می‌دهند.


دست اندرکاران پزشکی قزوین می‌گویند: درمان‌های عجیب و غریب این جریان دروغین به طور کامل با اصول و احکام اسلام متضاد هست ولی متأسفانه با همین نام توانسته ادعاهای غیر علمی خود را درون میان بسیار از مردم ترویج کند.


آنان افزودند: یکی از چهره‌های مشهور درون زمینه طب سنتی فردی به نام حسین روازاده مشهور به دکتر روازاده هست که درون سال‌های گذشته خبرهای زیادی از ادعاهای وی منتشر شده و وزارت بهداشت بارها نسبت به آن هشدار داده هست.


نسخه های افراد غیر متخصص عوارض زیادی ازبرای مردم دارد


یک فوق تخصص بیماری‌های ریه گفت: بسیاری از بیمارانی که به مطب ما مراجعه می‌کنند ابتدا ازبرای درمان درد خود به چنین مراکزی مراجعه کرده و پس از مصرف داروهای آنها دچار عوارض شدید شده و ناچار به مطب پزشک آمده‌اند.


دکتر محمدعلی زحل افزود: درون مواردی بیمار با عوارضی روی پوست بدن به ما مراجعه کرده که نشان می‌دهد کورتون مصرف کرده ولی خودش نمی‌داند که داروی مصرفی اش چه چیزی بوده و تنها پس از تحقیق و تجزیه قرص روشن می شود که درون واقع ترکیب قرص کورتون هست.


وی اضافه کرد: بسیاری از داروهایی که این پزشک نماها به نام طب سنتی به بیمار می‌دهند خود داروی مخدر هست ولی چون ظاهر مخدر را ندارد، بیمار بدون آگاهی آن را مصرف می‌کند.


زحل ادامه داد: بهترین مسیر جلوگیری از این عارضه آن هست که افراد وارد شده به طب سنتی را ملزم کنیم داروهای گیاهی با نام و عنوان معلوم به فروش برسانند نه اینکه دارو را به صورت ترکیبی درآورده و پودر کنند بدون آنکه معلوم باشد چیست.


دردسرهای داروهای دست ساز ازبرای بیماران


یک متخصص روماتولوژی نیز گفت: بسیاری از بیماران مراجعه کننده به مطب پزشکان روماتولوژی از داروهای دست ساز افزایش یا کاهش وزن استفاده کردن کرده‌اند ولی پس از مدتی با سیاه شدگی استخوان و آسیب دیدگی مفاصل به ما مراجعه می‌کنند.


دکتر مهناز عباسی افزود: یک بیمار روماتیسمی داشتیم که از داروهای مختلفی با دز بالای کورتون استفاده کردن کرده و پزشکان به اصطلاح علفی با قطع داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص، داروهای خود را به وی خورانده بود و پس از مدتی با خونریزی به بیمارستان آمده و عملیات احیای قلبی ازبرای وی انجام شد.


این پزشک متخصص از مردم خواست درون صورت مشکل درون سلامت خود به هر فرد یا مرکزی اعتماد نکنند و سلامت خود را با این غلط به خطر نیندازند.


وزارت بهداشت مخالفتی با طب سنتی ندارد


رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: طب سنتی درون دانشگاه‌های علوم پزشکی از چندین سال پیش به‌طور تخصصی تدریس می‌شود و درون دانشگاه‌ها دارای دانشکده مخصوص به خود هست و دانشجویان پزشکی پس از اتمام دوره پزشکی عمومی می‌توانند به تحصیل درون این دانشکده‌ها بپردازند، ولی افراد مدعی طب اسلامی معلوم نیست درون کجا و چه چیزی آموزش دیده‌اند و با کدام علم به درمان بیماران می‌پردازند.


دکتر منوچهر مهرام افزود: درون حال حاضر ابهامات و سوال‌های زیادی درون باره این طب میان مردم وجود دارد و متأسفانه ورود بعضی روش‌های فریب کارانه به این حوزه از طب و آسیب‌های ناشی از آن، مردم را درون تشخیص طب سنتی، تأثیر آن و حد و مرز میان طب قدیم و تازه دچار مشکل کرده هست.


وی اضافه کرد: با صراحت عنوان می‌کنیم طبی به نام طب اسلامی درون هیچ کجای دنیا وجود ندارد و آنچه با سوء استفاده کردن از نام دین با این عنوان معرفی می‌شود تنها یک سودجویی از شرع مقدس اسلام و تقلب درون امر درمان هست.


مهرام گفت: هفته‌ای نیست که بیماری درون بیمارستان‌های ما به دلیل مراجعه به چنین افرادی که مداخله غیر علمی درون امر درمان دارند دچار مشکل نشده و به بیمارستان‌های ما مراجعه نکند.


وی گفت: کورتون یک دارو ازبرای فرونشاندن التهابات عصبی با عوارض بسیار بالا هست که به عنوان یک شمشیر دولبه درون نظام درمان استفاده کردن می‌شود و پزشکان متخصص با احتیاط آن را تجویز می‌کنند ولی اینگونه افراد پزشک نما درون عطاری‌ها به راحتی و بدون هیچ نگرانی این دارو را به مردم می‌دهند.


مهرام اظهار داشت: متأسفانه مداخلات این افراد و همچنین بعضی عطاری‌ها درون درمان بیماران به مرحله‌ای رسیده که درون کنار توزیع دارو، جراحی‌هایی هم بر روی آنها انجام می‌دهند.


عطاری‌ها مجاز به تجویز داروی گیاهی و ترکیبی نیستند


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: بر اساس قانون فروش فراورده‌های دارویی درون عطاری‌ها ممنوع هست و عطاری‌ها مجاز به تجویز داروی گیاهی ترکیبی نیستند و تنها حق فروش مفردات گیاه دارویی را آن هم بدون ذکر درمانی دارد.


دکتر پیمان قجر بیگی افزود: حتی ترکیب کردن چندین گیاه دارویی با یکدیگر نیز فرایند اشتباهی هست بنابراین درون عطاری‌ها نباید هیچ‌شکل ترکیب گیاهان دارویی و فرمولاسیون کردن چندین گیاه دارویی با یکدیگر ایجاد شود.


وی اضافه کرد: فروش دارو تنها درون اختیار داروخانه‌ها هست که این داروها می‌تواند داروهای شیمیایی و یا داروهای گیاهی باشد.


وی گفت: درون حال حاضر ۲۲۰ عطاری درون استان قزوین وجود دارد که ۱۴۲ مورد مجوز دارند و ۷۷ مورد هم مجوز ندارند.


قجربیگی با اشاره به بعضی اقدامات این عطاری‌های غیر مجاز و همچنین افرادی که به نام طب سنتی درون منازل خود کار به درمان خودسرانه می‌کنند، ادامه داد: بادکش درون عطاری‌ها، انجام ام آر آی مختلف ازبرای بیماران، فروش انواع داروهای ترک اعتیاد که اغلب درون آزمایشات ما مشاهده شده که خودشان حاوی ماده مخدر هستند، لوازم آرایشی، عرضه قرص مخدر ترامادول، ماساژ درمانی با قیمت‌های ۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان، داروهای دست ساز ازبرای انواع بیماری‌ها و تجویز جوشاندن آهن درون آب ازبرای رفع فقر آهن، عرضه داروی سقط جنین، استفاده کردن از دستگاه ازبرای درمان مشکلات عروقی و اعصاب محیطی از جمله موارد مشاهده شده درون این مراکز بوده هست.


وی گفت: درون سال‌های گذشته ۲ نفر درون کشور به نام‌های روازاده و شیخ عباس تبریزیان درون این زمینه ورود کرده‌اند که هیچکدام ازبرای داروها و تجویزهای خود مجوزی از وزارت بهداشت ندارند.


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: یکی از داروهایی که به طور بسیار از سوی عطاری‌ها عرضه می‌شود قرصی به نام فرشته هست که هم ازبرای کاهش وزن و هم افزایش وزن مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد و گزارشات زیادی از عوارض آن و بستری شدن بیمار به همین دلیل درون بیمارستان‌های قزوین وجود دارد.


وی اظهار داشت: درون تحقیق چند مورد از عرقیات گیاهی مشاهده شد محدوده میکروبی آنها ۳۲ هزار هست درون حالی که محدوده قابل قبول محدوده قابل قبول ازبرای میکروب موجود به میزان ۱۰۰ هست.


عطاری‌ها متولی مشخصی ندارند


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: عطاری‌ها متولی مشخصی ندارند و دانشگاه علوم پزشکی نیز تنها به خاطر تأثیر فعالیت آنها بر سلامت مردم درون این زمینه نظارت می‌کند.


قجربیگی افزود: پیشنهاد می‌شود به قصد کنترل فعالیت این مراکز، آنها حداقل مکلف شوند مجوزهای خود را از دانشگاه بگیرند تا به اطلاعات معلوم‌تری از آنها برسیم و آموزش‌های لازم هم به آنها ارائه شود.


وی اضافه کرد: درون حال حاضر یک کارشناس طب سنتی درون معاونت غذا و دارو فعالیت دارد که سال گذشته ۴۳۰ دفعه از این عطاری‌ها بازدید کرده و کافی نیست ولی درصورتیکه مجوز این کار به دانشگاه سپرده شود حتماً هم درون آموزش این افراد و هم نظارت دقیق‌تر بر روی آنها مؤثر خواهد بود.


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: استان قزوین درون حال حاضر هم دارای متخصصان طب سنتی و هم متخص داروساز طب سنتی هست ولی درون شرایط نبود نظارت‌های جدی و آگاهی نداشتن مردم، شاهد استفاده کردن خودسرانه داروهای عطاری‌ها و عوارض شدید آن درون مراکز درمانی هستیم.


فعالیت‌های غیر مجاز عطاری‌ها برابر قانون مورد برخورد قضائی قرار می‌گیرد


رئیس اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: بر اساس اصلاح ماده ۳ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارو و مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب سال ۱۳۳۴ هر کس بدون داشتن پروانه رسمی به امور پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، فیزیوتراپی و مامائی اشتغال ورزد یا بدون پروانه از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کار به تأسیس یکی از مؤسسات پزشکی نماید یا پروانه خود را به دیگری واگذار یا پروانه دیگری را مورد استفاده کردن قرار دهد بلافاصله محل کار آن‌ها توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تعطیل و به حبس تعزیری از شش ماه‌تا سه سال و پرداخت جریمه نقدی از پنج میلیون تا پنجاه میلیون ریال محکوم می شود و درون صورت تکرار به حبس از دو تا ده سال و پرداخت جریمه از پنج میلیون تا صد میلیون ریال یا دو برابر قیمت داروهای مکشوفه (هر کدام که بیشتر


باشد) محکوم می شود.


دکتر محمد رضا مدبر افزود: درون همین راستا معاونت درمان دانشگاه طی بازرسی‌ها و یا درون صورت گفته‌های مردمی، هرگونه فعالیت غیرمجاز را تعطیل و به مراجع قضائی معرفی می‌کند.


وی اضافه کرد: درون یکی از موارد گذشته که اردیبهشت ماه امسال اتفاق افتاد یک واحد غیر مجاز عطاری که درون آن اقدامات غیرمجاز پزشکی از قبیل تزریقات، گچ و آتل بندی، تشخیص فشارخون و دیابت، مراقبت‌های پزشکی و تجویز و فروش داروهای غیرمجاز و بدون شناسه انجام می‌شد، مهر و روم و به دادسرا معرفی شد.


مدبر ادامه داد: بسیاری از درمان‌های طب سنتی درون کنار درمان نوین کمک کننده هست ولی اینگونه عطاری‌های غیر مجاز درمان پزشک متخصص بیمار را قطع کرده و درمان مورد نظر خود را جایگزین آن می‌کنند.


وی اظهار داشت: گرچه ما عطاری‌های اصیلی هم درون استان داریم ولی بعضی از عطاری‌های غیرمجاز به اسم عطاری تجهیزات و دستگاههایی مانند ماساژور طبی، دندانسازی و یا حتی درون مکان‌های غیر بهداشتی و غیر مجاز با توصیه‌های تغذیه‌ای نامناسب و داروهای غیر بهداشتی خود آسیب زیادی به بیماران وارد می‌کنند.


مدبر افزود: درمان‌های غیر واقعی و غیر علمی این افراد سبب تأخیر درون شروع درمان بیماری‌های مهمی حتی سرطان می‌شوند و بیمار هم که مایل به درمان ساده‌تر و کم خرج تر هست به سمت چنین درمان‌هایی سوق می‌یابد و عوارض بیماری خود را تشدید می‌کند.


 


منبع: ایرنا

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *