سزارین یا زایمان طبیعی، کدام را انتخاب کنیم؟

کد خبر: ۱۰۸۰۰۱

تاریخ منتشر شدن: چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ – ۲۲:۰۱

سزارین یا زایمان طبیعی؟ زنان امروزه اغلب می‌گویند که سزارین گزینه‌ای امن‌تر ازبرای آن‌ها هست.


به گفته بهداشت نیوز به نقل ازنمناک، سزارین یا زایمان طبیعی؟ زنان امروزه اغلب می‌گویند که سزارین گزینه‌ای امن‌تر ازبرای آن‌ها هست. چه به‌صورت مسیر‌حلی مطلق یا درون شرایط احتیاج باشد. درون ادامه تفاوت زایمان طبیعی و سزارین را تحقیق خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

درون زایمان طبیعی چه اتفاقی می‌افتد؟

درون این قسمت به تحقیق مراحل مختلف زایمان طبیعی با جزئیات تمام خواهیم پرداخت.

مرحله اول از مراحل زایمان طبیعی

درون این مرحله انقباضات سبب می‌شوند گردن رحم شما گشادتر شود، این معمولاً طولانی‌ترین مرحله زایمان هست. شما ممکن هست انقباضات نامنظمی حس کنید درون این مرحله می‌توانید چیزی بخورید یا بنوشید تا ازبرای زایمان انرژی پیدا کنید.

ممکن هست ساعت‌ها یا حتی روزها طول بکشد تا آماده زایمان شوید؛ آمادگی زایمان زمانی ایجاد می‌شود که دهانه رحم ٣ سانتی‌متر بازشده باشد و انقباضات منظم گردن رحم را باز کنند. درون فاز ابتدایی زایمان ورزش‌های تنفسی، ماساژ و دوش آب گرم ممکن هست به کاهش درد کمک کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

-انقباض‌های شما منظم شده و به سه دفعه درون ده دقیقه رسیده هست.

-کیسه آب شما پاره شده.

-انقباضات خیلی شدید هست و احتیاج به کاهش درد دارید.

-احساس نگرانی می‌کنید.

زمانی درد زایمان شما شروع شود، ماما یا پرستار شما هر از چند گاهی به شما سر میزند تا نحوه پیشرفت شمارا چک کند، شما می‌توانید مسیر بروید یا درون پوزیشن راحت قرار بگیرید؛ دهانه رحم شما باید ١٠ سانتی‌متر باز شود تا نوزاد بتواند از آن عبور کند، درون زایمان اول این حدوداً ١٠-١٢ ساعت طول می‌کشد و درون زایمان‌های بعدی سریع‌تر می شود.

گاهی مراحل زایمان طبیعی آهسته‌تر از حد توقع پیش می‌مسیر به این معنی انقباضات شما یا تناوب و نظم کافی یا قدرت کافی را ندارند، درون این مرحله چندراه ازبرای سرعت بخشیدن به زایمان وجود دارد.

۱-پاره کردن کیسه آب به‌صورت مصنوعی

۲-تزریق اکسی توسین

مرحله دوم از مراحل زایمان طبیعی

از زمانی که دهانه و گردن رحم کاملاً بازشده هست تا به دنیا آوردن نوزاد هست.

پوزیشن مناسب ازبرای زایمان را پیدا کنید، پوزیشن های مختلفی وجود دارد: نشسته، به پهلو دراز کشیده، ایستاده، زانوزده، اسکوات (که البته درصورتیکه به آن عادت ندارید دشوار خواهد بود)، درصورتیکه درون هنگام زایمان کمردرد شدیدی دارید زانو زدن ممکن هست درد شمارا کاهش دهد.

بیرون فرستادن بچه

زمانی دهانه و گردن رحم شما به حد کافی گشاد شد، نوزاد کمی پایین‌تر میاید تا وارد کانال تولد شود و به ورودی واژن شما نزدیک می‌شود.

شما ممکن هست احساس احتیاج به فشار دادن کنید یا ممکن هست احساس دفع مدفوع داشته باشید، شما می‌توانید درون هنگام انقباض‌ها زمانی احساس احتیاج کردید فشار دهید، البته ممکن هست درون شرایطی اصلاً این احساس را نداشته باشید.

درصورتیکه بچه اول شماست این مرحله احتمالاً کم‌وبیش سه ساعت طول خواهد کشید و درون بچه‌های بعدی این وقت به دو ساعت می‌رسد.

زمانی سر بچه آماده بیرون آمدن شد، معمولاً از شما خواسته می‌شود که فشار دادن را تمام کنید و نفس‌های کوتاه و فوت کردن از دهان انجام دهید. این کار به این دلیل هست که سر بچه به‌آرامی و به نرمی خارج شود و پوست و عضلات ناحیه میان لگن و مقعد (عضلات کف لگن) فرصت کشیده شدن داشته باشند.

گاهی ممکن هست ازبرای جلوگیری از پارگی عضلات و سرعت بخشیدن به زایمان اپیزیوتومی (برش کوچکی روی پرینئوم (ناحیه کف لگن) انجام دهند. قبل از انجام آن بی‌حسی موضعی به شما داده می‌شود و پس از تولد بچه بریدگی ایجادشده بخیه خواهد خورد.

زمانی سر بچه خارج شود، قسمت عمده از سختی کار تمام‌شده و باقی بدن با یک یا دو انقباض بعدی خارج می‌شود. نوزاد معمولاً نخستین وعده‌ی غذایی خود را درون یک ساعت پس از تولد مصرف می‌کند.

مرحله سوم از مراحل زایمان طبیعی

پس از خروج بچه، ازبرای خروج جفت (نوزاد درون دوران بارداری از طریق جفت تغذیه می‌شود) رحم انقباضاتی انجام می‌دهد تا جفت را از طریق واژن از بدن خارج کند. دو روش ازبرای مدیریت این مرحله وجود دارد: فعال و فیزیولوژیک.

مدیریت فعال

تزریق اکسی توسین درون ران درون حین زایمان یا اندکی پس از آن، که سبب انقباض رحم می‌شود.

بررسی ها پیشنهاد می‌کنند که بهتر هست بند ناف بلافاصله بریده نشود، پس معمولاً یک الی پنج دقیقه پس از تولد بند ناف را قطع می‌کنند. البته درصورتی‌که نگرانی‌ای درون مورد سلامت شما یا بچه وجود داشته باشد، این کار زودتر انجام می‌شود، مثلاً درصورتیکه بند ناف محکم دور گردن بچه پیچیده شده باشد.

زمانی جفت از رحم خارج شد، پزشک یا ماما از طریق بند ناف که یک سر آن به جفت وصل هست، جفت را از واژن بیرون می‌کشد، این معمولاً تا ٣٠ دقیقه پس از به دنیا آمدن بچه اتفاق میافتد.

مدیریت فعال، خروج جفت را سریع‌تر می‌کند و احتمال خونریزی شدید پس از تولد را کم می‌کند ولی احتمال حالت تهوع و استفراغ را بالا می‌برد و همچنین ممکن هست دردهای پس از زایمان (درد انقباضی پس از زایمان) را بدتر کند.

مدیریت فیزیولوژیک

هیچ اکسی توسینی تزریق نمی‌شود، بند ناف بریده نمی‌شود تا زمانی که نبض آن (که نشان‌دهنده عبور خون از جفت به نوزاد هست) قطع شود که این حدود دو تا چهار دقیقه طول می‌کشد.

زمانی جفت از رحم خارج شد، شما کمی احساس فشار می‌کنید و انقباض‌هایی حس خواهید کرد و باید جفت را دفع کنید ممکن هست تا یک ساعت طول بکشد ولی معمولاً درون چند دقیقه دفع می‌شود.

درصورتیکه جفت به‌صورت طبیعی خارج نشود، خونریزی شدیدی ایجاد می شود و ممکن هست شما مجبور شوید به‌صورت فعال جفت را خارج کنید.

سزارین

سزارین معمولاً با بی‌حسی کمر به پایین انجام می‌شود، تا دردی احساس نکنید، این به این معنی هست که شما هوشیار هستید ولی دردی احساس نمی‌کنید.

درون حین عمل یک صفحه عرضی روی بدن شما قرار داده می‌شود تا نبینید چه‌کاری درون حال انجام هست، پزشکان و پرستاران شمارا درون جریان مسیر قرار می‌دهند.

به چه دلیل زایمان سزارین را انتخاب کنیم؟

دیگر تفاوت زایمان طبیعی و سزارین این هست که معمولاً زمانی سزارین انجام می‌شود که زایمان طبیعی ریسک زیادی داشته باشد، عمل سزارین برنامه‌ریزی‌شده معمولاً قبل از ٣٩ هفتگی انجام نمی‌شود. بعضی از دلایل آن درون زیر ذکر می شود.

-بچه درون وضعیت بریچ قرار دارد: به این معنی به‌جای اینکه سر بچه پایین باشد، پاهای وی پایین قرارگرفته.

-جفت درون رحم شما پایین‌تر از حد معمول قرارگرفته هست و ممکن هست مانع خروج بچه شود.

-شما دچار افزایش فشارخون ناشی از حاملگی هستید.

-از بیماری خاصی مانند هرپس تناسلی، ایدز یا بیماری‌های قلبی رنج می‌برید

-نوزاد شما غذا و اکسیژن به میزان کافی دریافت نمی‌کند و باید بلافاصله به دنیا آورده شود.

-خونریزی بیش‌ازحد از رحم دارید.

-درون زایمان چند قلو ها

-لگن مادر ازبرای زایمان طبیعی مناسب نیست.

-درون بعضی کشورها، مادر می‌تواند درخواست جراحی سزارین دهد، بعضی این کار را ازبرای ترس از درد هنگام زایمان یا انتخاب وقت تولد نوزاد انجام می‌دهند.

درصورتیکه کودک خود را با سزارین به دنیا آورده‌اید الزاماً به این معنی نیست که بچه‌های دیگر خود را نیز باید با سزارین به دنیا بیاورید. بسیاری از خانم‌ها می‌توانند درون موارد بعدی زایمان طبیعی ایمنی داشته باشند. ریسک زایمان طبیعی پس از سزارین می‌تواند باز شدن برش روی رحم از جراحی قبلی باشد اگرچه این اتفاق بسیار نادر هست (احتمالان کمتر از یک درصد هست) ولی ازبرای مادر و کودک خطرناک خواهد بود.

تفاوت زایمان طبیعی و سزارین

تفاوت زایمان طبیعی و سزارین درون این هست که درون سزارین یک برش ۱۰ الی ۲۰ سانتی‌متری درون زیر شکم (زیرخط بیکینی) ایجاد می‌شود. شما ممکن هست کمی کشش درون طول مسیر احساس کنید.

معمولاً می‌توانید بچه را به‌محض به دنیا آمدن لمس کنید. عمل معمولاً ۴٠ الی ۵٠ دقیقه طول خواهد کشید. گاهی ممکن هست عمل با بیهوشی عمومی انجام شود که به این معنی هست که شما هوشیار نخواهید بود.

دیگر تفاوت زایمان طبیعی و سزارین این هست که ریکاوری پس از زایمان سزارین معمولاً بیشتر از زایمان طبیعی طول خواهد کشید. ممکن هست لازم باشد سه یا چهار روز درون بیمارستان بمانید که درون مقایسه با زایمان طبیعی که یک یا دو روز هست، طولانی‌تر هست.

ممکن هست چند روز اول درون شکم خود احساس درد و ناراحتی کنید که درون این صورت به شما پیشنهاد می‌شود با توصیه پزشک مسکن مصرف کنید.

پس از رفتن به خانه باید مراعات کنید ممکن هست لازم باشد از فعالیت‌هایی مانند رانندگی تا ۶ هفته اجتناب کنید. جای زخم این عمل این عمل درون طی وقت و با مراقبت کمرنگ‌تر می شود.

سزارین به‌طورکلی پروسه امنی به شمار می‌رود ولی همانند هر عمل دیگری ممکن هست ریسک‌هایی داشته باشد مثلاً: عفونت زخم، لخته خون، آسیب به نواحی اطراف مثل مثانه و میز مسیر‌ها (لوله‌هایی که همه را به مثانه متصل می‌کنند)، مشکلات تنفسی موقت درون نوزاد، جراحت اتفاقی کودک حین پاره کردم شکم و رحم ازبرای جراحی و خونریزی بیش‌ازحد.

بررسی ها نشان می‌دهد که آمادگی کافی می‌تواند به کاهش درد زایمان طبیعی کمک کند یا حداقل مدیریتان را آسان‌تر سازد و اضطراب را کاهش دهد.

روش‌های کاهش درد زایمان طبیعی بدون دارو

-آمادگی بدنی مناسب: لازمه‌ی آن این هست که درون دوران بارداری به نرمی و مرتب ورزش کنید، از سیگار و الکل دوری‌کنید و یک رژیم سلامت و متناسب داشته باشید.

-اینکه بدانید درون مراحل مختلف زایمان چه چیزی درون انتظار شماست مقدار زیادی از استرس شما کم خواهد کرد، می‌توانید این کار را بامطالعه بیشتر درون مورد مسیر زایمان انجام دهید، می‌توانید از همین مقاله شروع کنید.

-تکنیک‌های تنفسی نیز درون انقباض‌ها به کمک شما خواهند آمد. باید تلاش کنید که تنفس خودتان را ریتمیک نگه‌دارید، اجازه ندهید که تو دادن نفس (دم) طولانی‌تر از بیرون دادن نفس (بازدم) شود. می‌توانید ازبرای این کار از شمارش استفاده کردن کنید، با شمردن تا ٣ نفس را داخل بکشید و با ۳ الی ۴ شماره نفس را بیرون دهید.

-حمایت عاطفی اعضای خانواده و یا همسر شما

-استفاده کردن از حواس‌پرتی‌هایی مانند موزیک می‌تواند ذهن شما رو از درد منحرف کند.

-پک‌های آب گرم و سرد، ماساژ، دوش آب گرم یا غوطه‌ور شدن درون آب گرم و فعال باقی ماندن هم می‌تواند به شما درون کاهش درد زایمان طبیعی کمک کند.

-تحریک الکتریکی (ِتنس): اعصاب درون ناحیه تحتانی کمر ازبرای کاهش درد تحریک می‌شوند درون بسیاری از مواقع کنترل آن به دست فرد درون حال زایمان داده می‌شود. این روش درون مقالات درون حال تحقیق هست.

-درزمینهٔ طب سوزنی و هیپنوتیزم بررسی ها کمی وجود دارد ولی می‌توان این گزینه‌ها را نیز درون کاهش درد زایمان طبیعی درون نظر گرفت.

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *