ظریف: نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی ثابت کرد که آمریکا درون انزوا هست

کد خبر: ۱۲۲۳۸۲

تاریخ منتشر شدن: پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ – ۲۰:۲۰

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درون گفت و گو با شبکه خبری المیادین لبنان گفت: نشست گذشته شورای حکام آژانس انرژی اتمی ثابت کرد که آمریکا درون انزوا قرار دارد.


«شورای حکام آژانس میان المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه (روز گذشته) درون حالی که آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ خارج شده و بر خلاف توافق صورت گرفته تحریم‌ها علیه ایران را برگردانده هست، به درخواست واشنگتن نشست فوق العاده ای را درون برابر کار ایران درون کاهش بعضی تعهدات برجامی خود برگزار کرد.»


به گفته المیادین، ظریف درون این گفت وگو افزود: انزوای سیاسی آمریکا به زودی به انزوای اقتصادی خواهد رسید.

وی اظهار داشت: بهترین نشانه ازبرای انزوای سیاسی آمریکا نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی هست.

وی گفت: آمریکایی ها از قدرت دلار بیش از حد سوء استفاده کردن می کنند و به صورت تدریجی آنها این امتیاز آن را از دست خواهند داد.

ظریف همچنین با اشاره به اینکه «بن زاید و بن سلمان» می‌توانند از «تیم ب» خارج شوند و ما به این مسئله راغب هستیم، گفت: به همسایگان ایران درون منطقه توصیه می‌کنیم به جای ملحق شدن به گروه‌های تازه، به آغوش منطقه بازگردند.

وی تصریح کرد: قطر متحد سعودی‌ها و اماراتی‌ها بود ولی ببینید علیه این کشور چه اقداماتی را انجام می دهند، آیا سودان نیز متحد ما بود؟

ظریف گفت: آنها تنها اقداماتی علیه ایران اتخاذ نمی کنند بلکه نگاه کنید ببینید که عربستان سعودی و امارات علیه یمن چه کردند.

وزیر خارجه ایران درون ادامه خواست که این کشورها از جریان اسلام ستیزی که توسط «بولتون و نتانیاهو» درون آمریکا ایجاد شده، جدا شوند.

وی با بیان اینکه امکان خروج آنها از جریان اسلام ستیز وجود دارد؛ از آمادگی ایران ازبرای دفاع از این کشورها به عنوان کشورهای دوست و برادر دینی و همسایه خبر داد.

وزیر امور خارجه ایران به ملت های عراق، سوریه و نقش اساسی آنها اشاره کرد و گفت: ما درون کنار ملت های عراق و سوریه ازبرای مبارزه با تروریسم خون دادیم؛ آیا شما این را از آمریکا و رژیم صهیونیستی انتظار دارید؟

ظریف همچنین گفت: نشانه هایی از احتمال اینکه امارات متحده عربی سیاست جدیدی درون منطقه دنبال کند دیده می شود که این موضوع به نفع دولت این کشور هست.

وی با بیان اینکه ایران کشور قدرتمندی هست، گفت: آماده مقابله با هرگونه تهدید از سوی آمریکا درون هر اندازه ای هستیم.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه ما درون مقابل صدام با وجود همه حمایت هایی که از وی شد و فشار هایی که به ما آوردند، ایستادگی کردیم، گفت: امروز قدرتمند ترین کشور منطقه هستیم و این درون حالی هست که خرج های نظامی ما درون مقابل خرج های نظامی سعودی و امارات اندک هست.
وی تاکید کرد که ما درون پی جنگ، تنش و برخورد نیستیم؛ ولی چنانچه آنها به مقابله برخیزند قطعاً جواب محکمی دریافت خواهند کرد.

وزیر امور خارجه ایران درون خصوص نقش فرانسه ازبرای ایجاد کاهش تنش درون منطقه نیز گفت: فرانسوی ها تلاش می کنند تا مسیر حلی ازبرای کاهش تنش ایجاد کنند و ما از هرگونه تلاشی ازبرای کاهش تنش استقبال می کنیم.

وی درون ادامه گفت: این جنگ، جنگ اقتصادی هست و امکان آخر تنش به واسطه توقف تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ملت ما وجود دارد.


این درحالی هست که آژانس میان المللی انرژی اتمی تاکنون ۱۵ دفعه تعهد و پایبندی ایران را به برجام تأیید کرده هست.


نقل از ایرنا

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *