قصه گویی چه تاثیری درون زندگی کودک دارد؟

کد خبر: ۱۰۸۱۳۹

تاریخ منتشر شدن: پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ – ۲۳:۰۷


از زمانی که کودک توانایی توجه کردن به حرف های شما را پیدا می کند، وقت قصه گویی شروع می شود. بنابراین از همان نوزادی هم می توان قصه گفتن را شروع کرد.


به گفته بهداشت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، خیلی از والدین می پرسند، قصه گویی چه تاثیری درون زندگی کودک دارد؟ قصه زندگی را از نوع شروع می کند. خیال پردازی را غیر مستقیم یاد می دهد. درون ذهن کودک سوال ایجاد می کند و به کودک یاد می دهد حوادث را بهم بچسباند. سبب می شود خدا را پیدا کند و واقعیت ها را کشف کند.

 کدو قل قله زن، علی مردان خان، خروس زری و… همه از بخشی از خاطرات مشترک کودکی ما درون دوران بزرگسالی هستند. خاطراتی که هم اکنون هم درون گوشه های ذهن مان دنبال تصویرهای آشنای آن ها می گردیم و این به این معنی باور مسلم تاثیرگذاری قصه و قدرت وصف نشدنی آن، همان قدرتی که دنیای کودکی مان را به بزرگسالی پیوند می زند!

 از چه زمانی می توانیم ازبرای کودکمان قصه بگوییم؟

شاید با خودتان بگویید که از چه زمانی می توانید ازبرای کودکتان قصه بگویید. از زمانی که کودک توانایی توجه کردن به حرف های شما را پیدا می کند، وقت قصه گویی شروع می شود. بنابراین از همان نوزادی هم می توان قصه گفتن را شروع کرد، صد البته نباید توقع داشته باشید که نوزاد شما متوجه کنه مفاهیم قصه شود، درون این وقت همین ارتباط با اهمیت هست.

کودک زمانی که بزرگ تر می شود و یکی دوسالی از زندگی اش می گذرد، توجه بیشتری به قصه نشان می دهد، با این حال علاقه ای به یک جا ماندن و گوش سپردن بسیار ندارد؛ به چه دلیل که کنجکاوی درون جهان اطرافش و کشف آن، ذهنش را مشغول کرده هست.

پس نه وی می نشیند که شما یک ساعت برایش قصه تعریف کنید و نه شما این کار را بکنید که نتیجه ای جز فراری دادن وی از دنیای قصه گویی و مطالعه ندارد. پس به قصه های کوتاه یا حتی خیلی کوتاه روی بیاورید. پس از چهارسالگی می توانید به وی این اجازه را بدهید که از میان کتاب ها دست به انتخاب بزند و کتاب مورد علاقه اش را بخرد.

تأثیر قصه درون رفتارهای کودکان

 قصه ها، بهترین مسیر ازبرای گفت وگو با کودکان درون مورد سوء رفتارهای شان هست. واضح هست که قصد ما نصیحت و سرزنش به شکل مستقیم نیست. قصه ها حکم شربت شیرینی را دارند که با آن می توان تلخی دارو را به راحتی تحمل پذیر کرد. رفتارهای کودک ترسو و خجالتی، کودک پرخاشگر و قلدر و… را می توانید با قصه ها درمان کنید البته با این شرط که رفتارها را سریع تشخیص بدهید و دست به کار شوید.

 ممکن هست با خودتان فکر کنید که چطور ممکن هست یک قصه ساده جلوی پرخاشگری کودک را بگیرد یا بر ترس و خجالت کودکی دیگر فائق آید. حسی که کودک پس از شنیدن یک قصه خوب دارد، مانند احساسی هست که ما پس از تماشای یک کلیپ خوب پیدا می کنیم.

مخاطب هنگام تماشای کلیپ با یک یا چند شخصیت همانندسازی یا همذات پنداری می کند. کودک نیز به همین شکل، هنگام گوش سپردن به قصه، خود را به جای شخصیت های قصه می گذارد یا به آنها احساس نزدیکی می کند.

چگونه قصه را خوب ترسیم کنیم؟

 قصه گویی آنگونه که ما فکر می کنیم هم کار ساده و راحتی نیست. البته اینکه متن قصه را ساده و بدون هیچ فعالیت و خلاقیت خاصی از روی کتاب ازبرای کودک درون حال خوابمان بخوانیم و درون میان سطور آن خمیازه بکشیم هم شیوه ای از شیوه های قصه گویی هست. ولی ازبرای اینکه قصه گوی بهتری باشید و تأثیر عمیق تری روی شنونده تان بگذارید باید به این نکات دقت کنید: یک قصه گوی خوب درون ابتدای امر باید درون انتخاب قصه دقت کند.

با توجه به سن و سال مخاطب، روحیه و شرایء استعداد و ذهن و فهم وی و با توجه به شرایط محیطی و احتیاج کودک دست به انتخاب قصه هایی بزند که آموزه های مورد نظر را به کودک انتقال دهد. درون عین حال قصه هایی را انتخاب کنید که با آن راحتید و خودتان هم آن را دوست دارید.

ضمن اینکه بهتر هست قصه هایی با آخر خوش را ازبرای کودکتان انتخاب کنید؛ قصه هایی که درون آنها خوبی بر بدی غلبه می کند، شخصیت خوب قصه پیروز می شود و مشکلات و سختی ها برطرف می شوند و شخصیت شرور و بد به سزای عملش می رسد یا متنبه می شود. شما به عنوان یک قصه گو باید قصه را مانند یک تابلوی نقاشی درون برابر کودک ترسیم کنید.

خیال را تقویت می کند

 دکتر احمدرضا آذر،پژوهشگر حوزه کودک و نوجوان قصه ها می گوید: قصه گویی ازبرای کودکان منجر به تقویت “خیال” می شود. درون ایام محرم تعزیه هایی برگزار شد که درون آن گفتار، حرکات و نمایش های نمادین دیده می شد.

تعزیه ها ازبرای اکثرکودکان چند نسل قبل،معنا داشت، ولی این صحنه ها ازبرای خیلی ازکودکان امروز که درون معرض بمباران اطلاعات تصویری توسط رسانه های مختلف قرار گرفته اند و از طرفی ازبرای آنان قصه گفته نشده و خیال آنها تقویت نشده،اغلب بیگانه و ناآشنا تلقی می شود و کودکان با این نمادها نمی توانند ارتباط درست و معناداری برقرار کنند.

 ولی درون میان همین کودکان نسل امروز، کودکانی هستند که زمانی با صحنه های مربوط به تعزیه یا اصولا هر قصه نمادین دیگر رو به رو می شوند؛ درون این صحنه ها غور کرده و سوالات جالبی را درون ارتباط با آن می پرسند. این دسته کودکان، همان گروهی هستند که والدین آنها برایشان قصه تعریف کرده اند…بنابراین قصه گویی می تواند واسطه میان بعضی از نمادها و مفاهیم مربوط به آن باشد.

 دکتر آذر درون ادامه افزود: البته باید مراقب باشیم که تلاش ازبرای رشد خیال و وهم درون فرد، منجر به توهم گرایی یا القای شبه آگاهی درون وی نشود. درون دوران امام سجاد علیه السلام گروه هایی به نام “قصاصین” رشد پیدا کردند که با آگاهی از قدرت قصه گویی و از طریق قصه گویی، افراد را درون ارتباط با اعتقادات و باورهای اسلامی شان درون معرض هجوم قرار داده بودند که این افراد مورد نقد امام سجاد علیه السلام واقع شدند.

 

بنابراین قصه گویی آن قدر دارای قدرت هست که درصورتیکه از این ابزار به درستی استفاده کردن نشود،می تواند زمینه را ازبرای ایجاد تعارض درون فرد فراهم آورد که باید به این نکته نیز توجه داشت؛ به چه دلیل که قصه گویی به شکل منفی،سبب می شود دیدگاه های کودکان درون معرض آسیب قرار بگیرد.

چه قصه ای ازبرای چه کودکی؟

بررسی ها روان شناسان کودک نشان می دهد قصه گویی، بلند قصه گفتن هنگام خواب و نظم و ترتیب داشتن قصه گویی درون دوران ٢ تا ٧ سالگی همه از عوامل موثر و زمینه ساز زنده کردن فرهنگ مطالعه درون کودکان هست. استمرار قصه گویی درون این دوران درون آینده از این کودکان خوانندگانی خوب و ماهر می سازد. مدت وقت وقت قصه گویی، درصورتیکه به صورت همیشگی و منظم باشد می تواند از ٥ تا ١٠ دقیقه شروع شود. این وقت را می توان با بالارفتن سن بچه ها و افزایش دامنه لغات شان آرام آرام افزایش داد. از ٤ سالگی و گاهی کمی سریع تر می توانید گاهی از بچه ها بخواهید که آن ها ازبرای شما قصه بگویند و هنگام قصه گویی با آن ها همراهی کنید.

درون حقیقت از ٣ تا ٤ سالگی بچه ها معمولا این آمادگی را دارند تا بخشی از اتفاقاتی را که ازبرای شان افتاده تبدیل به قصه کنند یا قصه های ساده ای را که شنیده اند بازگو کنند. درون ٥ یا ٦ سالگی بچه ها از نظر ذهنی ازبرای شنیدن افسانه ها آمادگی دارند.

بنابراین می توانید قبل از خواب یک یا دو افسانه کوتاه برایشان بگویید. از ٦ سالگی به پس بچه ها توانایی شنیدن قصه های بلند و قسمت به قسمت را دارند چون الان دیگر ذهن آن ها می تواند میان قسمت های مختلف قصه ارتباط برقرار کند. البته قصه های بلندی را که ازبرای قصه گویی انتخاب می کنید باید طوری باشد که هر شب قسمتی از آن به صورت منطقی تمام شود و مقدمات ماجرای بعدی هم درون همان شب گفته شود.

پس از همین الان دست به کار شوید و فارغ از تاثیرگذاری قصه درون ادا کردن کلمات، تکوین شخصیت، قدرت تخیل، افزایش اعتماد به نفس و…. ازبرای کودکان تان قصه بگویید، قصه هایی که قرار هست درون روزهای نه چندان دور آینده، تنها فصل مشترک آن ها با دنیای عجیب و دوست داشتنی کودکی شان باشد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *