چطور غذاهای چرب افسرده مان می کنند

کد خبر: ۱۱۴۸۱۰

تاریخ منتشر شدن: چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ – ۱۳:۲۷

چطور غذاهای چرب افسرده مان می کنند

محققان موفق به شناسایی مکانیسمی شدند که نشان می‌دهد به چه دلیل احتمال بروز افسردگی درون افراد چاق و افرادی که رژیم غذایی پرچرب دارند، بیشتر هست.


به گفته بهداشت نیوز مطالعات قبلی بارها نشان داده بوده که احتمال بروز افسردگی درون افراد مبتلا به چاقی و دارای اضافه وزن بیشتر هست، ولی دلیل آن معلوم نبود.

یک گروه تحقیقاتی از محققان دانشگاه‌های گلاسکو درون انگلیس و موسسه گلدستون درون سانفرانسیکو، تحقیقاتی را روی مدل‌‌های حیوانی ازبرای درک ارتباط چاقی و رژیم غذایی پرچرب با افسردگی شروع کردند. این بررسی ها نشان می‌دهد مکانیسم افسردگی درون افراد مبتلا به چاقی و افرادی که اضافه وزن ندارند، کاملا متفاوت هست. این تمایز زمانی با اهمیت می‌شود که درمان‌ها و داروهای متداولی که درون افراد لاغر کار ساز هست، درون افراد چاق و دارای اضافه وزن تاثیر متفاوتی دارد و بهبود کمتری درون این افراد دیده می‌شود. همچنین پردازش شناختی و بهبود عصب‌شناختی درون این افراد کمتر هست و عوارض جانبی دارو ها نیز درون این افراد متفاوت هست.

ازبرای تحقیق‌های بیشتر محققان موش‌های آزمایشگاهی را تحت رژیم غذایی پرچرب حاوی اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع قرار دادند.

محققان نحوه انباشت اسیدهای چرب درون مغز موش‌ها و تاثیر این مواد بر سلامت روحی و تغییرات رفتاری مرتبط با افسردگی را تحقیق کردند. نتایج نشان داد درون موش‌هایی که رژیم غذایی چرب دارند، نفوذ پالمیتیک اسید درون بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس بسیار زیاد هست. این قسمت از مغز مسئول تنظیم ترشح هورمون‌های مختلف به جریان خون هست.

پالمیتیک اسید یک اسید چرب اشباع هست که درون بسیاری از مواد غذایی مانند پالم و روغن زیتون، پنیر، کره، ‌مارگارین و بعضی محصولات گوشت یافت می‌شود.

مطالعات قبلی نشان می‌دهد این اسید چرب ارتباط میان چاقی و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را توجیه می کند. مطالعات تازه نشان می‌دهد ‌این اسید چرب نقش دیگری نیز دارد و مسیر سیگنال‌دهی مرتبط با افسردگی را تغییر می‌دهد. این مسیر cAMP/PKA نام دارد و درون بسیاری از فرآیندهای سوخت و ساز از جمله عملکرد دوپامین به عنوان یک هورمون مرتبط با خلق و خو و افسردگی نقش دارد.

رژیم غذایی ناسالم و پرچرب و به تبع آن چاقی و اضافه وزن، احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد.

محققان بر این باورند که نتایج این مطالعه بر توسعه روش های مفید و کارآمد ازبرای درمان افسردگی موثر هست.

نتایج این مطالعه درون نشریه Translational Psychiatry منتشر شده هست.


 


منبع: ایرنا


Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *