چگونه از آزارهای فرد سادیسمی درون امان بمانیم؟

اختلال‌هایی همانند خودشیفتگی، سایکوپات (فقدان احساس همدردی) و ماکیاولیانیسم (تمایل به تسلط و سلطه بر دیگران به هر قیمت ممکن) نیز از دیگر شخصیت‌های انسان گریز و دیگرآزار هستند که وجودشان ازبرای بقیه می‌توانند با استرس و نگرانی همراه باشد.


«سمت سادیسم داره»

«همه رفتاراش سادیستیکه»

«از اذیت کردن دیگران لذت می‌بره»

«از این که بقیه رو به جون هم بندازه کیف می‌کنه»

احتمالا شما هم دست‌کم یک دفعه درون زندگی خود از عبارت‌های بالا استفاده کردن کرده‌اید. این‌ها همگی ویژگی‌های فردی هست که سادیسم دارد. سادیسم چیست؟ درون یک جمله می‌توان گفت: «علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و حتی جنسی؛ به‌شکل‌ای که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزارنده شود.»

سادیسمی هم به فردی می‌گویند که از تحقیر، تمسخر و آزار روحی یا جسمی و جنسی دیگران مخصوصا درون حضور دیگران لذت می‌برد و حتی ممکن هست بعضا رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه هم از خود نشان دهد.

بدون شک چنین فردی درون رده «بیماران روانی» دسته‌بندی می‌شود و به شدت به کمک و درمان احتیاج دارد. روانپزشکان اغلب درون کنار دارو فرد را تشویق می‌کنند تا درون گروه‌های خودیاری و خانواده درمانی شرکت کند.

بررسی ها گذشته پژوهشگران درون مورد ویژگی‌های شخصیتی انسان‌ها دسته‌ای نو به گروه «انسان‌گریز»ها اضافه کرده که همین «اختلال شخصیتی سادیستیک» هست. این خصلت‌، قسمت تاریک و خطرناک وجود انسان را نشان می‌دهد که به موجب آن فرد از آسیب رساندن به دیگران ازبرای منافع شخصی خود لذت می‌برد!

البته اختلال‌هایی همانند خودشیفتگی، سایکوپات (فقدان احساس همدردی) و ماکیاولیانیسم (تمایل به تسلط و سلطه بر دیگران به هر قیمت ممکن) نیز از دیگر شخصیت‌های انسان گریز و دیگرآزار هستند که وجودشان ازبرای بقیه می‌توانند با استرس و نگرانی همراه باشد.

 فرد سادیست چگونه فکر می‌کند و به چه دلیل؟

رمان «پنجاه سایه خاکستری» به قلم «ای. ال. جیمز» که فیلمی نیز به همین نام از روی آن ساخته شده، به خوبی لذت بردن یک فرد سادیسمی از آزار دیگران را به تصویر کشیده هست. درون این کتاب به صورت کاملا بی‌پرده مجموعه‌ای از گرایش‌های رفتاری بی‌دی‌اس‌ام (رفتارهای سادیستی (دگرآزاری) و مازوخیستی (آزارخواهی)) تصویرسازی شده هست.

سادیسم موجود درون رمان مذکور حول محور رابطه جنسی می‌چرخد ولی فردی که سادیسم دارد ممکن هست به هر نحوی دیگران را آزار دهد تا ارضا شود حتی درصورتیکه این کار تبعات زیادی ازبرای وی درون محیط خانوادگی، کاری یا اجتماعی بدنبال داشته باشد. دلیلش این هست که هیچ لذتی بالاتر از دیدن ناراحتی و عذاب دیگران ازبرای چنین شخصی وجود ندارد.

همان طور که درون بالا نیز اشاره کردیم، سادیسم درون گروه «صفات تیره شخصیت» انسان طبقه‌بندی می‌شود. استفاده کردن از واژه «تیره» نشان می‌دهد که افراد با داشتن این صفات دارای ویژگی‌های بدخواهانه هستند.

فرد مبتلا به اختلال شخصیت سادیسم با مخالفت‌های پی‌درون‌پی، لجبازی‌های عمدی و آزارنده، خودمحوری و دغل‌کاری و بی‌رحمی زندگی را ازبرای اطرافیان خود دشوار می‌کند.

سادیست تلاش می‌کند با پرخاشگری و هجوم روانی به افراد بی‌گناه روح تاریک خود را ارضاء کند.

این افراد اغلب فاقد حس همدردی و انسان‌دوستی هستند و زمانی متوجه شوند که رفتارشان فردی را به شدت اذیت می‌کند، تلاش شیطانی خود را افزایش داده و بیشتر از قبل به آزار و اذیت قربانی می‌پردازند.

رفتارهای روزمره فرد سادیسمی که هر روز به اعمال تاریک و زننده خود مبادرت می‌ورزد عموما شامل موارد زیر هست:

    رازهایی که از وی خواسته شده به دیگران نگوید را به عمد ازبرای همه بازگو می‌کند.

    درون محیط کار کار به زیرآب‌زنی می‌کند و تلاشش را چنان زیرکانه ادامه می‌دهد که به اخراج یا نزول مقام قربانی منتهی شود.

    از دو به هم‌زنی کردن لذت می‌برد. تلاش می‌کند رابطه دو دوست یا دو همکار را با دروغ خراب کند.

    به دزدیدن مالی، فیزیکی و هوشی می‌پردازد.

    ازبرای همکار، دوست، همکلاس یا حتی اعضای خانواده خود به عمد حاشیه‌سازی می‌کند تا وجهه اجتماعی وی را خراب کند.

    زورگویی و قلدری می‌کند

    با بدگویی تلاش می‌کند چهره دیگران را خراب کند و از این کار لذت می‌برد.


لازم هست بدانید فرد مبتلا به سادیسم بسیار باهوش و زیرک هست، چون ازبرای انجام اعمال ضدانسانی خود باید از موقعیت اجتماعی خوبی برخوردار باشد تا بتواند طرفدارانی ازبرای خود دست‌وپا کند و با این زمینه‌چینی‌ها درون آخر به اهداف تاریک خود مبنی بر آزار یک یا چند فرد معلوم بپردازد.

سادیست هرگز از ضربه زدن به دیگران نادم و پشیمان نمی‌شود و لذت این کار سبب می‌شود تا همیشه آن را تکرار کند. البته بعضا پیش می آید که خود فرد به آسیب‌رسان بودن رفتار خود واقف نیست و بدون اینکه متوجه شود دایما درون حال اذیت کردن دیگران هست.

جواب به سوالات زیر نشان می‌دهد شما سادیسم دارید یا خیر؟

روانشناسان و پژوهشگران یک پرسشنامه دقیق ۹ سؤالی تهیه کرده‌اند که بر اساس آن می‌توان به طور دقیق گفت که یک فرد سادیسم دارد یا نه:

۱- از سر به سر گذاشتن مردم به طوری که آنها بدانند من آنها را تحت کنترل داردم، لذت می‌برم.

۲- از اذیت کردن اطرافیانم خسته نمی‌شوم.

۳- درصورتیکه توانایی و اختیارش را داشته باشم، به مردم آسیب می‌زنم.

۴-زمانی کسی را مسخره می‌کنم، از دیدن ناراحت شدنش، خوشحال می‌شوم.

۵- بی‌رحمی کردن به دیگران، هیجان‌انگیز هست.

۶- از تمسخر مردم درون جلوی دوستانشان، خشنود می‌شوم.

۷- تماشای دعوا و منازعه مردم، تحریکم می‌کند.

۸- درون مورد اذیت کردن کسانی که آزارم داده‌اند، فکر می‌کنم.

۹- هیچ وقت از روی عمد به کسی آزار نمی‌رسانم، حتی درصورتیکه از آن شخص خوشم نیاید.

این پرسشنامه تازه و شیوه طراحی آن، به صورت یک مقاله درون مجله Personality and Individual Differences درون ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی به چاپ رسیده هست. به طوری که پیداست به جز سؤال نهم، جواب مثبت به دیگر سؤالان نشانه سادیستیک بودن شخص هست.

با فرد سادیستیک چگونه باید رفتار کرد؟

فرد سادیستیک طوری رفتار می‌کند که شما به رفتار و واکنش خودتان شک کنید و این سوال برایتان پیش بیاید که آیا نباید عصبانی می‌شدم؟!

فردی که به «صفات تیره شخصیت» مبتلاست چون از عمد و با انگیزه لذت بردن رفتار زننده خود را انجام می‌دهد، باید مطمئن باشید که وی این رفتارها را تا زمانی ادامه می‌دهد که شما دیگر با وی مقابله نکنید و بگذارید هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد.

ولی روانشناسان توصیه می‌کنند با گیم این افراد بیمار بُر نخورید و نگذارید شما را قربانی خودشان بدانند. ازبرای این قصد بهتر هست کارهای زیر را انجام دهید:

    به احساسات خود توجه کنید: فردی که دارای  «صفات تیره شخصیت» هست درون ایجاد احساس شوک، شرمساری، شک کردن به خود و خودسرزنشی مهارت ویژه‌ای دارد. درصورتیکه با یک سادیسمی درون ارتباط هستید باید تلاش کنید بیشتر از بقیه روی احساسات خود کنترل داشته باشید تا وارد گیم شیطانی وی نشوید.

    به بهبود بیماری فرد مبتلا به سادیسم امیدوار نباشد: درصورتیکه تصور می‌کنید که با بعضی کارها و ترفندها می‌توان این بیمار را به مشکلات رفتاری‌اش آگاه کرد و مانع از ادامه‌ی رفتارهایش شد، دشوار درون غلط هستید. این امید واهی بیشتر از قبل شما را درون برابر فرد سادیست ضعیف می‌کند. پس بهتر هست دست از این فکرها بردارید.
    تست کنید و ببینید آیا شما هدف اصلی وی ازبرای آزار دادن هستید؟ فرد دیگرآزار و سادیستیک به خوبی می‌تواند تشخیص دهد که آیا قربانی درون برابر رفتارهای آزاردهنده‌اش مقاومت می‌کند یا خیر؛ مثلا درصورتیکه رفتار این فرد را نادیده می‌گیرید، تحمل می‌کنید یا به آنها اهمیت نمی‌دهید. درون این حالت همه تلاشش را می‌کند تا بالاخره اذیتتان کند. پس دفعه بعدی که با همکار یا دوست سادیسمی خود سمت شدید به این فکر کنید که تا کی قرار هست رفتارش را تحمل کنید؟ زمانی مزایا و معایب رابطه داشتن با یک فرد سادیسمی را ازبرای خود بنویسید متوجه خواهید شد که هیچ لزومی ندارد این رابطه ادامه پیدا کند چون سرتاسر ضرر و ناراحتی هست.
    بدنبال روش‌هایی ازبرای دوری کردن از فرد سادیستیک باشید: ببینید با وضع چه نوع محدودیت‌هایی می‌توانید یک فرد بیمار و آزارنده را از زندگی خود دور کنید! درصورتیکه فرد مبتلابه سادیسم همکار شماست و مجبور به تحمل وی و رفتارهایش هستید، تا حد ممکن از ایجاد ارتباط با وی ، حرف زدن یا ظاهر شدن درون مقابلش دوری کنید تا از ترکش‌های نیمه تاریک وجودش درون امان بمانید. این را به یاد داشته باشید که این فرد حتما راهی ازبرای از میان بردن این محدودیت‌ها خواهد یافت ولی توصیه می‌کنیم بدون وقفه خود را از وی دور نگه دارید و هر دفعه نزدیک شد، با ترفندی تازه از چنگالش فرار کنید./نقل از روزیاتو

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *