چگونه قوز کمر را درمان کنیم؟

کد خبر: ۱۰۸۱۴۲

تاریخ منتشر شدن: پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ – ۲۳:۱۵


زمانی که کودکان درون سنین رشد هستند، والدینشان همیشه به آن‌ها نصیحت می‌کنند که صاف بنشینند و ستون فقراتشان را صاف نگاه دارند. این یک روش آسان ازبرای پیشگیری از به وجود آمدن قوز کمر هست.


به گفته بهداشت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کیفوز یا قوز کمر انحنایی درون ستون فقرات هست که منجر به گرد شدن کمر می شود. این مشکل که معمولاً به نام گوژپشتی یا قوز کمر شناخته می‌شود، کاملا شایع هست. به عبارت ساده‌تر، کیفوز منحنی واقع شده درون ستون فقرات پشت قفسه سینه هست.

زمانی که کودکان درون سنین رشد هستند، والدینشان همیشه به آن‌ها نصیحت می‌کنند که صاف بنشینند و ستون فقراتشان را صاف نگاه دارند. این یک روش آسان ازبرای پیشگیری از بوجود آمدن قوز کمر هست. البته مبتلا شدن به قوز کمر، سن و سال نمی‌شناسد. حتی بزرگسالانی که کار می‌کنند هم همیشه صاف نمی نشینند. بعلاوه شانس ابتلا به قوز کمر خیلی زیاد هست.

درصورتیکه شما از قوز کمر رنج می‌برید، احتمالاً متوجه شده‌اید که بالا آوردن دستانتان (بالای سر یا طرفین) کمی برایتان دشوار هست. کودکان، افراد سالخورده، بیماران استئوپروز و کسانی که به پوکی استخوان یا آرتروز مبتلا هستند از قوز کمر رنج می‌برند. جدای از صاف نشستن درون محل کار یا سر کلاس درس، همچنین احتیاج دارید تا تمریناتی را انجام دهید تا قوز کمرتان درمان شود.

حالت کمر

زمانی که می ایستید، می‌خوابید، مسیر می‌روید و یا می‌نشینید، باید حالت بدنتان را تحقیق کنید. معمولاً ما قسمت فوقانی کمر و شانه‌هایمان را خم می‌کنیم تا از درد گرفتن کمرمان جلوگیری کنیم. ولی وضعیت بدن شما بر ستون فقراتتان تأثیر می‌گذارد. حتی درصورتیکه گودی کمرتان درد می‌گیرد، مطمئن شوید که صاف نشسته اید، ایستاده‌اید، یا خوابیده اید.

حرکات کششی

بر روی یک صندلی بصورت صاف بنشینید. ستون فقرات، دست و سرتان باید درون یک راستا باشد. الان به آرامی تا می‌توانید سر خود را به پایین خم کنید. باید درون پشتتان احساس کشش کنید. این کار را ازبرای ۲ هفته، روزانه ۲ تا ۳ دفعه تکرار کنید. حتی می‌توانید به صندلی تکیه دهید و این حرکت را انجام دهید. تنها باید اطمینان حاصل کنید که ستون فقراتتان صاف هست.

عضلات گردنتان را تقویت کنید

تمرینات مقاومتی ایزومتریک، بر روی عضلات گردن و شانه کار می‌کنند. معمولاً قوز گردن شما را سفت کرده و آنرا ازبرای حرکت به اطراف به چالش می‌کشد. پس، کف دست خود را به پیشانی‌تان فشار دهید. الان به آرامی سر خود را به عقب حرکت دهید، و از عضلات گردنتان ازبرای متوقف کردن این حرکت کمک بگیرید. این کار را ازبرای ۵ تا ۶ ثانیه ادامه دهید. الان استراحت کنید و همین تمرین را ازبرای ۳ تا ۴ دفعه تکرار نمایید. می‌توانید این تمرین را ازبرای بهبود قوز کمرتان یکبار درون روز انجام دهید.

سیم کش نشسته

طنابی را به سیم کش نشسته وصل کنید. پاهایتان را روی تکیه‌گاه قرار دهید، و کمی زانوهایتان را خم کنید. هر سمت طناب را درون دستانتان نگاه دارید و سپس آنرا به سمت چانه خود بکشید. آرنج‌هایتان را بالا نگاه دارید و بازوهایتان را به موازات زمین نگه دارید. و یادتان باشد زمانی که تمرین سیم کش نشسته را انجام می‌دهید صاف بنشینید.

کاهش دراز و نشست

تمرینات بیش از حد بدنسازی می‌توانند شما را دچار قوز کمر کنند. پس تمرینات دراز و نشست را کاهش دهید، به چه دلیل که می‌تواند بر روی ستون فقرات شما تأثیر بگذارد. تمرینات دراز و نشست چنانچه بیش از حد انجام شوند ممکن هست سبب ضعف عضلات ستون فقرات شما شوند.

صاف خوابیدن

بر روی زمین صاف بخوابید. دستانتان را درون اطرافتان قرار دهید و سرتان را بالا بیاورید. الان به آرامی عضلات باسنتان را سفت کنید و به آرامی قفسه سینه‌تان را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید. ازبرای چندین ثانیه درون همین وضعیت بمانید. الان استراحت کنید و همین تمرین را ازبرای ۸ تا ۱۰ دفعه تکرار کنید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *