کمبود کلسیم درون دوران بارداری را چگونه جبران کنیم؟

کد خبر: ۱۰۸۰۰۲

تاریخ منتشر شدن: چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ – ۲۲:۰۵

یکی از عارضه‌های بارداری دندان درد درون دوران بارداری هست با بارداری مقدار زیادی از ذخایر بدنی مادر باردار مصرف می‌شود که یکی از این ذخایر کلسیم بدن هست که درون دندان ها ذخیره شده هست.


 به گفته بهداشت نیوز به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، یکی از عارضه‌های بارداری دندان درد درون دوران بارداری هست با بارداری مقدار زیادی از ذخایر بدنی مادر باردار مصرف می‌شود که یکی از این ذخایر کلسیم بدن هست که درون دندان ها ذخیره شده هست مادر باردار ازبرای تامین کلسیم لازم  ازبرای تشکیل استخوان های جنین خود از این ذخایر استفاده کردن می‌کند درون نتیجه دندان هایش پوک شده و درد می کند ولی ازبرای مقابله با دندان درد درون دوران بارداری راهکارهایی وجود دارد که با رعایت آن ها مادر می تواند احساس خوبی درون این دوران داشته باشد .

مادران باردار درون این دوران به دلیل تغییرات هورمونی و وجود جنین، به مراقبت های خاصی احتیاج دارند، مراقبت‌های دندانپزشکی به دو گروه کنترل پوسیدگی و کنترل بیماری‌های لثه تقسیم می‌شوند. هم اکنون هم بسیاری از زنان معتقدند که بارداری سبب از دست دادن دندان‌ها می‌شود یک دندان به ازای تولد هر کودک و یا اینکه اعتقاد دارند جهت تامین نیازهای جنین،کلسیم مورد احتیاج توسط دندان‌ها تامین می‌شود؛درون نتیجه دندان‌ها نرم می‌شوند.

لازم به تذکر هست که هر دوی این عقاید درست نمی‌باشند. کلسیم موجود درون ساختمان دندان از ان جدا نمی‌گردد؛بلکه بررسی ها بیان‌گر این هست که درون دوران حاملگی، شرایطی پیش می‌اید که احتمال ایجاد پوسیدگی و بیماری لثه را افزایش می‌دهد.

بعضی از شرایط عبارتند از:

    ۱٫ بیماری صبحگاهی: درون سه ماه اول بارداری ممکن هست صبحها نوعی حالت کسالت،تهوع و استفراغ رخ دهد که به ان بیماری صبحگاهی می‌گویند. استفراغ مکرر سطوح دندان را متناوبا درون معرض اسید معده قرار می‌دهد. این اسید می‌تواند بافت دشوار دندان را حل نموده و سبب پوسیدگی ان شود.

    ۲…مصرف مواد شیرین یا ترش به مقدار زیاد: اکثر خانم‌های باردار ،علاقه زیادی به مصرف مواد قندی و شیرینی یا مواد ترش دارند درون این دوران به دلیل اسفاده مکرر از این مواد دندان‌هایشان دچار پوسیدگی می‌شوند.

    ۳…کاهش ظرفیت معده: درون دوران بارداری بخصوص ماه‌های آخر ظرفیت معده کاهش می‌یابد. بنابراین به مقادیر کمتر، ولی دفعات بیشتر غذا خورده و کمتر مسواک زده می‌شود. بنابراین امکان تشکیل پلاک میکروبی که عامل پوسیدگی هست افزایش می‌یابد.

    ۴٫ بیشتر زنان حامله درون این دوران کم حوصله هستند و کمتر به بهداشت دهان و دندان خود توجه دارند. بررسی ها نشان داده هست که مادران بارداری که دارای پوسیدگی‌های شدید می‌باشند، می‌توانند پس از تولد کودک، میکروب‌های پوسیدگی‌زا را به دهان نوزادان خود منتقل نمایند. بنابراین درون صورتیکه خانمهای باردار رعایت بهداشت دهان و دندان را درون این دوران به صورت مطلوب داشته باشند. نه تنها خود به پوسیدگی دندان و بیماری لثه دچار نخواهند شد، بلکه احتمال بروز پوسیدگی دندانی درون کودک آنها نیزبه میزان زیادی کاهش می‌یابد.

کنترل بیماری لثه درون دوران بارداری

درون دوران بارداری، لثه ها و دندانها همچون دیگر نسوج بدن تحت تاثیر شرایط خاص حاملگی قرار می‌گیرند. به دلیل تغییرات هورمونی درون دوران بارداری، اغلب التهاب لثه (ژنژیوت حاملگی) درون ماه دوم یا سوم بروز نموده و تا ماه هشتم شدت آن افزایش می‌یابد و پس از آن و درون دوران پس از زایمان، مسیر کاهشی دارد.

حساسیت لثه ممکن هست درون این دوران سبب شود که خانم باردار به خوبی از مسواک و نخ دندان استفاده کردن ننماید؛ درون نتیجه پلاک میکروبی که بر روی دندانها بصورت مستمر تشکیل می شود، به خوبی تمیز نشده و التهاب لثه و پیشرفت بیماری را بدتر می نماید. با توجه به اینکه درمان التهاب لثه آسیبی ازبرای جنین به همراه ندارد. لذا نباید درون چنین مواقعی درمان را تا وقت تولد نوزاد به تعویق انداخت. بنابراین مراجعه به دندانپزشک درون برطرف کردن این مشکل ضروری و لازم می باشد.

تومور حاملگی

درون بعضی موارد لثه متورم به درون دوران حاملگی می‌تواند به شکل شدیدتری به عوامل محرک موضعی واکنش نشان دهد و برجستگی بزرگی را تشکیل دهد. این برآمدگی که به عنوان تومور حاملگی نامیده می شود، سرطانی نبوده و عموماً فاقد درد هست. این برجستگی معمولاً پس از حاملگی برطرف می‌شود ولی درصورتیکه همچنان بزرگ و آزاردهده باقی بماند، پس از زایمان با جراحی براشته می شود

جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه درون دوران حاملگی، باید موارد زیر را درون نظر داشته و رعایت کرد:

• بهداشت دهان و دندان (استفاده کردن مرتب از مسواک و نخ دندان و …)

• تغذیه صحیح و مناسب

• مراجعه به دندانپزشک درون طی بارداری

نکات با اهمیت درون زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان درون وقت بارداری:

    • به خانم‌ها توصیه نمایید قبل از باردار شدن با مراجعه به دندانپزشک از سلامت دندان‌ها و لثه های خود مطمئن شوند و درون صورت وجود پوسیدگی دندان با بیماری لثه‌ای، سریعاَ ازبرای درمان آن کار نمایند؛ چون کوتاهی درون این امر سبب تشدی بیماری درون ایام حاملگی می شود.

    • درون دوران بارداری رعایت بهداشت دهان ودندان(استفاده کردن از مسواک و نخ دندان و دهان‌شویه) بطور منظم انجام دهند و خونریزی یا حالت تهوع نباید مانع عمل مسواک زدن و یا استفاده کردن از نخ دندان گردد.

    • درون صورت بروز استفراغ، دهان به دقت با آب شسته شده و سپس مسواک زده شود.

    • استفاده کردن از تغذیه مناسب درون دوران بارداری فراموش نشود.

    • مراجعه به مرکز بهداشتی درمانی درون هر سه ماهه بارداری انجام گردد.

    • درمان های اورژانس دندانپزشکی درون هر دوره از حاملگی می تواند انجام شود بنابراین چنین بیمارانی باید سریعاً به مر کز بهداشتی درمانی ارجاع شوند.

    • استفاده کردن از بعضی داروها درون دوران بارداری می تواند سبب ایجاد نقایص دندانی صورتی مثل شکاف لب و کام، بد رنگ شدن دندانها و … گردد. بنابراین مصرف هر شکل دارو باید با نظارت پزشک و یا دندانپزشک باشد.

    • درون سه ماهه اول بارداری، مادر از کسالتهایی چون تهوع و استفراغ صبحگاهی و بی میلی به غذا رنج می‌برد و درون این دوران بافت های بدن جنین تشکیل می شود و به تحریکات مختلف بسیار حساس هست و احتمال سقط جنین زیاد می‌باشد. بنابراین

    درمانهای دندانپزشکی طولانی مدت وقت بهتر هست درون این دوران انجام نشود. بهترین وقت جهت انجام درمان های دندانپزشکی سه ماهه دوم بارداری می باشد. درون سه ماهه سوم بارداری به دلیل افزایش وزن جنین، خانم باردار نمی تواند به مدت وقت طولانی درون حالت خوابیده به پشت روی صندلی دندانپزشکی قرار گیرد؛ بنابراین تنها درمان‌های کوتاه مدت وقت و اورژانس انجام می‌شود.

    • درون سه ماهه سوم بارداری باید به مادر نکات لازم درون مورد چگونگی رویش دندان‌های نوزاد، مراقبت های منزل و وقت مراجعه جهت معاینه دندانپزشکی نوزاد اشاره گردد. همچنین مادران نیز باید پس از زایمان، توسط دندانپزشک معاینه گردند تا ترمیم دندان هایی که درون دوران بارداری به تعویق افتاده هست انجام شود.

داروهای مورد استفاده کردن درون درمان دندان درد درون بارداری

معمولا، هیچ مسکن یا آنتی بیوتیک یا داروهای دیگری به جز اسید فولیک و ویتامینهای معمولی به مادر تجویز نمی شود. داروهایی که به مادر داده می شود به طور معمول می تواند ازبرای کودک مضر باشد…مطالعات نشان می دهد که درصورتیکه داروهایی مانند اکسیدوئدون و پرکوست ازبرای دندان درد به مادر داده شود، می توانند به اختلالات مادرزادی منجر شوند. با این حال درصورتیکه پزشک داروهای ضد درد را تایید می کند و گزینه ای دیگر وجود ندارد، شما می توانید تحت نظارت وی این داروها را مصرف کنید.

مراقبت از دندان با سبزیجات

همیشه پیشگیری بهتر از درمان هست. معمولا درون دوران بارداری پزشک زنان توصیه‌های لازم را به مادر می‌کند تا کمبود مواد معدنی جبران و استحکام دندان‌ها حفظ شود…درون این دوران بیشتر پزشکان با توجه به وضعیت مادر مصرف کلسیم و ویتامین C را توصیه می‌کنند و مادران نباید درون مصرف این داروها سهل‌انگاری کنند، چون علاوه بر سلامت و رشد نوزاد سلامت دندان‌ها هم به این موضوع وابسته هست. درون کنار مصرف قرص‌های ویتامین و مواد معدنی تغذیه مناسب هم اهمیت ویژه‌ای دارد…زنان باردار باید مواد غذایی سرشار از کلسیم را بشناسند و درون رژیم غذایی‌شان بگنجانند…کرفس، هویج و کلم به خصوص کلم بروکلی منبع ها خوبی ازبرای کلسیم هستند.

چغندر قرمز هم کلسیم قابل توجهی دارد و معمولا خوردن لبو توصیه می‌شود. درون کل سبزی‌هایی که ساقه زیرزمینی دارند و ساقه آن‌ها مصرف می‌شود مواد معدنی بیشتری از خاک جذب می‌کنند و منبع ها بهتری ازبرای جبران کمبودهای دوران بارداری هستند.

توصیه:

استفاده کردن از مسواک و خمیر دندان فلوراید دار حداقل روزی دوبار بهمراه نخ دندان و مراجعه حداقل ۶ ماه یکبار به دندانپزشک یا بهداشتکار دهان و دندان درون پیشگیری از بیماری لثه و دندان بسیار موثر می باشد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *