۱۳ علامت علمی که ثابت می کند عاشق شده اید

کد خبر: ۱۰۴۲۳۹

تاریخ منتشر شدن: سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ – ۱۸:۱۷

تغییر و تحولات مغز ” عاشق ” منحصر به فرد و دوره ای تعریف شده هست که کاملا درون مغز معلوم و قابل پی گیری هست.


به گفته بهداشت نیوز، محققان دریافته اند که یک مغز عاشق بسیار متفاوت از تجربه شهوت صرف هست و شباهتی هم به مغز یک فرد متاهل، ندارد. مطالعات انجام شده توسط هلن فیشر Helen Fisher، انسان شناس دانشگاه راتگرز و یکی از کارشناسان برجسته بیولوژی عشق نشان داده هست که تغییر و تحولات مغز ” عاشق “ منحصر به فرد و دوره ای تعریف شده هست که کاملا درون مغز معلوم و قابل پی گیری هست…۱۳ نشانه ازبرای این که نشان دهد عاشق شده اید وجود دارد:

۱٫ معشوق من فرد خاصی هست

زمانی عاشق می شوید، شروع به این فکر می کنید که معشوق شما بی همتا و منحصر به فرد هست. این باور هست که شما را درون عشق به دیگران(به غیر از معشوق تان) ناتوان می کند. فیشر و همکارانش معتقدند که این واکنش نتیجه بالا رفتن سطح دوپامین مرکزی (یک ماده شیمیایی که سبب توجه و تمرکز می شود)درون مغز شماست.

۲٫ معشوق من عالی هست

افرادی که واقعا عاشقند تمایل به تمرکز روی خصوصیات مثبت معشوق خود دارند، درون حالیکه از صفات منفی معشوق خود چشم پوشی می کنند…آنها همچنین حتی روی وقایع بی اهمیت و موضوعاتی که معشوقشان را به یادشان می آورد تمرکز می کنند، آنها درمورد این لحظات و یادگاری های با ارزش خیالبافی می کنند…این توجهات هم ناشی از بالا رفتن سطح دوپامین مرکزی همزمان با بالا رفتن سطح نوراپی نفرین Norepinephrine مرکزی هست (یک ماده شیمیایی افزایش دهنده حافظه به دلیل یک محرک تازه)

۳٫ حالم خراب هست

عاشق شدن اغلب منجر به بی ثباتی عاطفی و فیزیولوژیکی(بدنی)می شود. شما میان نشاط، شادی و سرخوشی، افزایش انرژی، بی خوابی، از دست دادن اشتها، بی ثباتی، تپش قلب، نفس نفس زدن، همچنین اضطراب، هراس و احساس نا امیدی گیر افتادید، زمانی که با کوچکترین شکست رنجیده خاطر می شوید. این نوسانات خلقی شبیهه رفتار معتادان هست. و درون واقع زمانی افراد عاشق می شوند دیدن تصویر عشقشان دقیقا همان منطقه ای که یک معتاد موقع کشیدن مواد فعال می کند را به آتش می کشد. محققان عنوان می کنند که عاشق شدن شکلی از اعتیاد هست.

۴٫ سختی ها من و عشقم را به هم نزدیک تر می کند

به خاطر شخص دیگری به سختی افتادن جاذبه عاشقانه را بیشتر می کند…دوپامین مرکزی احتمالا مسئوول این واکنش هست چون بررسی ها نشان می دهد زمانی که پاداش (رسیدن به معشوق)به تاخیر می افتد تولید سلول های عصبی تولید کننده دوپامین درون منطقه مرکزی مغز افزایش می یابد.

۵٫ من درون افکار وی غرق شده ام

به گفته فیشر : افراد عاشق به طور متوسط بیش از ۸۵ درصد ساعات بیداری خود را غرق درون افکار ” معشوقشان ” هستند. تفکر فرو رونده (به زور داخل شونده)، عنوان این شکل از رفتار وسواسی هست، ممکن هست این اتفاق نتیجه کاهش سطح سروتونین مرکزی درون مغز باشد، حالتی که با رفتار وسواسی درون ارتباط هست.

۶٫ ای کاش می توانستیم همیشه با هم باشیم

افراد عاشق به طور معمول علایم وابستگی احساسی درون رابطه خود دارند از جمله مالکیت، حسادت، ترس از طرد شدن و اضطراب جدایی. به عنوان مثال فیشر و همکارانش عکس ها مغز افرادی که عشقشان که آن ها را ترک کرده یا کسانی که هم اکنون پس از ترک شدن عاشق هستند را تحقیق کردند. تصویر برداری MRI فعالیت درون مناطق مختلف مغز شامل قشر کمربندی مغز cingulate gyrus نشان داد که نقش اصلی درون ولع مصرف کوکائین را گیم میکند. محققان درون سال ۲۰۱۰ درون مجله فیزیولوژی اعصاب نوشتند: ” فعال سازی مناطق درگیر درون اعتیاد به کوکائین ممکن هست توضیح دهنده رفتارهای وسواسی درون ارتباط با طرد شدن درون عشق را نشان دهد.”

۷٫ امیدوارم که ازبرای همیشه با هم بمانیم

آنها همچنین ازبرای پیوند عاطفی با معشوق شان اشتیاق دارند، آن ها درون پی راهی ازبرای نزدیک تر شدن هستند و درون مورد آینده با هم بودنشان خیال بافی می کنند.

یکی دیگر از کارشناسان عشق، لوسی براون Lucy Brown، عصب شناس کالج پزشکی آلبرت انیشتین درون نیویورک می گوید این کشش ما نسبت به شخص دیگر مانند کشش ما نسبت به آب و سایر نیازهایمان ازبرای زنده ماندن هست.

” مطالعات MRI نشان می دهد سیستم عصبی این کشش درون بیشتر افراد هنگامی که به چهره معشوقشان نگاه می کنند و درون مورد عشق فکر میکنند، فعال می شود.

۸٫ می خواهم هر کاری برایش انجام دهم

افرادی که عاشق هستند احساس قوی یکدلی با معشوقشان دارند، احساس درد دیگری انگار که درد خودشان هست و تمایل به فداکاری ازبرای شخص دیگر دارند.

۹٫ از این پوشش خوشش میاد؟

یکی از نشانه های عاشق شدن تمایل به مرتب سازی مجدد اولویت ها و/یا تغییر پوشش، خصوصیات شخصی، عادات یا ارزش هاست به طوری که بهتر به خواسته های معشوق خود شبیه می شوند.

با این حال، درصورتیکه خودتان باشید شانستان بیشتر هست: درون یکی دیگر از مطالعات فیشر که درون سال ۲۰۱۳ درون کنفرانس ” انسان ” ارائه شد، متوجه شده بود که افراد جذب شخصیت های متضاد خودشان می شوند، حداقل با کسی که از نظر شیمیایی مغزش متضاد آن ها باشد. ازبرای مثال، بررسی ها وی نشان داد افرادی که به اصطلاح شخصیت تستوسترون غالب دارند ( تحلیلی، رقابتی، عاطفی) اغلب به سمت اشخاصی که سطح استروژن و اکسی توسین بالایی دارند (این افراد تمایل به همدلی، پرورش ، اعتماد و اجتماعی بودن و درون پی معنا و هویت ” هستند)، کشیده می شوند.

۱۰٫ آیا می توانیم منحصر به فرد باشیم؟

کسانی که عمیقا عاشق باشند معمولا تجربه حسادت نسبت به معشوق خود را دارند ولی رشته های عاطفی قوی ای هم بینشان وجود دارد: اشتیاق به انحصارطلبی و حسادت شدید زمانی معشوق شما مظنون به خیانت هست، طبیعی هست…به نظر می رسد این انحصار طلبی تکامل یافته تا فرد عاشق شریک زندگی خود را وادار به رد کردن دیگران نماید.

۱۱٫ رابطه جنسی مقدم نیست

با این که میل به پیوند جنسی درون افراد عاشق اهمیت دارد، ولع رسیدن به پیوند عاطفی برایشان مقدم هست. یک مطالعه نشان داد ۶۴ درصد از افرادی که عاشقند ( به همان میزان ازبرای هر دو جنس ) با بیانیه ، ” رابطه جنسی با اهمیت ترین قسمت رابطه من با شریک زندگی هست ” مخالفت کردند.

۱۲٫ احساس می کنم از کنترل خارج شده ام

فیشر و همکارانش دریافتند افرادی که گفته می کنند ” عاشق ” هستند معمولا می گویند علاقه شان غیر ارادی و غیر قابل کنترل هست.

درون کتابش که سال ۱۹۷۹ با عنوان ” Love and Limerence ” منتشر شده ، روان شناس مرحوم دوروتی تنوو از ۴۰۰ مرد و زن خواسته بود که به ۲۰۰ سوال درمورد عشق رمانتیکشان جواب دهند. بسیاری از شرکت کنندگان احساس درماندگی داشتند و عنوان کردند که وسواسی که درون این رابطه دارند غیر منطقی و غیر ارادی هست. به گفته فیشر ، یکی از شرکت کنندگان درون اوایل دهه ۵۰ زندگی اش که مدیر اجرایی کسب و کارش بوده درون مورد مشکلات دفتر کارش نوشته بود، ” نظریه من این هست که این جاذبه ای که به امیلی دارم بیولوژیکی هست مثل یک عمل غریزی هست و تحت کنترل اراده یا منطق من نیست. … این حس من را هدایت می کند. تمام سعیم را ازبرای کنار آمدن با این حس انجام دادم تا نفوذش را کم کنم ، تغییرش دهم ( مثلا به سمت رابطه جنسی ) انکارش کنم ، از آن لذت ببرم ، و ، بله ، لعنتی ، تا وی را وادار به واکنش کنم! با این که میدانم من و امیلی هیچ شانسی ازبرای زندگی با هم نداریم ولی درون موردش وسواس فکری گرفته ام، “

۱۳٫ جرقه عشق از میان رفته هست

معمولا عاشق بودن تا ابد ادامه ندارد. این حس حالتی ناپایدار هست که درون بلند مدت وقت تکامل پیدا می کند. ارتباط وابسته که دانشمندان تحت عنوان ” وابستگی ” می شناسند. محو شده و درون رابطه حل می شود…درصورتیکه موانع فیزیکی یا اجتماعی از ملاقات دو نفر به طور منظم جلوگیری کند –به عنوان مثال یک رابطه از مسیر دور – عشق نسبت به سایر شرایط دوام بیشتری دارد.

 


 


 


منبع:‌سیمرغ

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *