۱۴دلیل که سلامت قلب را تهدید می کند

فشارخون بالا، کلسترول بالا و سیگار کشیدن از مقصران اصلی درون پس ابتلا به بیماری قلبی هستند. ولی عوامل خطرآفرین غیرمنتظره دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند سلامت قلب را درون معرض تهدید قرار دهند.


به گفته بهداشت نیوز: قلب اندامی ماهیچه ایست که وظیفه با اهمیت پمپاژ خون درون سراسر بدن را بر عهده دارد. انسان ازبرای یک زندگی باکیفیت به قلبی سالم احتیاج دارد، ولی عوامل مختلفی می‌توانند بر سلامت این اندام کلیدی اثرگذار باشند.


فشارخون بالا، کلسترول بالا و سیگار کشیدن از مقصران اصلی درون پس ابتلا به بیماری قلبی هستند. ولی عوامل خطرآفرین غیرمنتظره دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند سلامت قلب را درون معرض تهدید قرار دهند.


تنها هستید


پژوهشگران درون دانشگاه یورک طی یک مطالعه دریافتند، خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی درون افرادی که رابطه ها اجتماعی کمی داشته یا احساس تنهایی می‌کردند، درون مقایسه با افرادی که این‌شکل نبودند به ترتیب ۲۹ درصد و ۳۲ درصد بیشتر بود.


مطالعه‌ای دیگر که توسط دانشگاه آکسفورد و طی یک بازه زمانی هشت‌ساله انجام شد و به تحقیق شرایط ۷۰۰ هزار زن پرداخت نیز نشان داد، افرادی که تنها زندگی نمی‌کردند، درون مقایسه با آن‌هایی که تنها زندگی می‌کردند، ۲۸ درصد احتمال کمتری داشت مرگ ناشی از بیماری قلبی ایسکمیک را تجربه کنند.


تنهایی یا استرس تنها ماندن می‌تواند موجب التهاب درون بدن شده و شرایطی را شکل دهد که به بیماری قلبی یا افسردگی، یک عامل خطرآفرین اصلی ازبرای بیماری قلبی، منجر شود.


از نخ دندان استفاده کردن نمی‌کنید


وضعیت سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما با سلامت قلب مرتبط هست. مطالعات مختلف ارتباط میان سلامت دهان و دندان و بیماری قلبی را نشان داده‌اند. خونریزی و التهاب لثه‌ها به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا از دهان وارد جریان خون شوند. این شرایط می‌تواند موجب بروز التهاب و درون آخر بیماری قلبی شود. پس دندان‌های خود را به طور منظم مسواک زده و از نخ دندان استفاده کردن کنید و مراجعه منظم به دندان‌پزشک را نیز فراموش نکنید.


با عوارض بارداری مواجه بوده‌اید


اگرچه آنچه طی دوران بارداری رخ می‌دهد به نظر نمی‌رسد بر سلامت قلب تأثیرگذار باشد، بعضی پژوهش‌ها خلاف این مسئله را نشان داده‌اند. پرفشاری خون بارداری، پره اکلامپسی، اکلامپسی، زایمان زودرس، و دیابت بارداری همگی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش می‌دهند. درصورتیکه با هر یک از این عوارض مواجه بوده‌اید، با پزشک خود درمورد سابقه بارداری و غربالگری منظم ازبرای دیابت و پرفشاری خون صحبت کنید.


یک رویداد آسیب‌زا را تجربه کرده‌اید


یک رویداد آسیب‌زا، مانند مرگ یکی از اعضای خانواده یا تصادف خودرو می‌تواند قلب شما را به دردسر بیندازد. استرس زیاد می‌تواند به افزایش حاد آدرنالین منجر شود که ضربان قلب و فشارخون را افزایش داده و بالا نگه می‌دارد.


مطالعه‌ای درون سال ۲۰۱۷ نشان داد، دیواره داخلی رگ‌های خونی زنانی که سه یا تعداد بیشتری رویداد آسیب‌زا را درون زندگی خود تجربه می‌کرده‌اند، درون مقایسه با زنانی که تعداد کمتری از این رویدادها را تجربه کرده‌اند، عملکرد ضعیف‌تری دارد. این رویدادهای آسیب‌زا می‌توانند به بیماری سرخرگ کرونری، فشارخون بالا و آترواسکلروز (دشوار شدن دیواره رگ‌های خونی) منجر شوند.


رئیس بدی دارید


تنها استرس ناشی از یک رویداد آسیب‌زای ناگهانی نیست که می‌تواند قلب شما را با مشکل مواجه سازد. سطوح کم استرس ناشی از تعامل روزانه با یک رئیس منفی نگر، زورگو نیز می‌تواند اثر منفی بر سلامت قلب انسان داشته باشد.


طی یک مطالعه ۱۰ ساله، پژوهشگران سوئدی دریافتند که احتمال تجربه هجوم قلبی میان افرادی که رئیس بدی داشتند، ۴۰ درصد بیشتر بود. حملات قلبی می‌توانند به واسطه استرس چشمگیر درون محل کار شکل بگیرند. و زمانی که استرس با عوامل خطرآفرین دیگر، مانند خواب ضعیف و رژیم غذایی نامناسب همراه می‌شود، به طور مداوم با ترشح هورمون آدرنالین مواجه می‌شوید که خطر ابتلا به بیماری سرخرگ کرونری را افزایش می‌دهد.


شب نمی‌توانید بخوابید


زمانی که موضوع خواب مطرح می‌شود، هفت تا هشت ساعت خواب شبانه می‌تواند نقش ویژه‌ای درون حفظ سلامت قلب شما داشته باشد. کمبود خواب و بیدار ماندن‌های مکرر شبانه می‌تواند فشارخون و ضربان قلب انسان را افزایش داده و بدن را به جای حالت استراحت درون حالت هشدار نگه دارد. افزون بر این، زمانی که خسته هستید، احتمال کمتری دارد عاداتی سالم را دنبال کنید.


بدن ازبرای ریکاوری و بازیابی انرژی خود به خواب احتیاج دارد. سیستم ایمنی زمانی که خواب هستید، هرچه بیشتر فعال شده و ازبرای پاکسازی مشکلات موجود وارد عمل می‌شود. همچنین، ضربان قلب هنگام خواب کاهش می‌یابد که به استراحت و کسب انرژی دوباره این اندام کمک می‌کند.


به فشارخون بالا مبتلا هستید


ابتلا به یک بیماری مزمن دیگر می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد. بسیاری از بیماری‌ها دارای عوامل خطرآفرین مشابه با بیماری قلبی هستند که از آن جمله می‌توان به فشارخون بالا، قند خون بالا، چربی شکم، تری گلیسیرید بالا، و سطوح کم کلسترول خوب (HDL) اشاره کرد.


بی‌تردید، دیابت و پرفشاری خون خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهند. ولی بیماری‌های خودایمنی نیز ممکن هست شما را هرچه بیشتر مستعد ابتلا به بیماری قلبی سازند. بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس، پسوریازیس، و سندرم شوگرن می‌توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش دهند.


به سیب زمینی سرخ‌شده علاقه دارید


سیب زمینی، مرغ، و ماهی سرخ‌شده، و چیپس از جمله غذاهایی هستند که می‌توانند اثری منفی بر سلامت قلب شما داشته باشند. مصرف بیش از حد سیب زمینی سرخ‌شده خطر بیماری قلبی و مرگ، به‌ویژه درون زنان یائسه که بیش از ۵۰ سال سن دارند را افزایش می‌دهد. طی یک مطالعه درون سال ۲۰۱۹ که درون نشریه BMJ منتشر شد، پژوهشگران دریافتند، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی درون زنانی که حداقل هفته‌ای یک‌دفعه سیب زمینی سرخ‌شده مصرف می‌کردند، درون مقایسه با آن‌هایی که سیب زمینی سرخ‌شده مصرف نمی‌کردند، ۱۲ درصد بیشتر بود. همچنین، خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی ازبرای زنانی که یک‌دفعه یا بیشتر درون هفته ماهی یا نرم‌تنان صدف دار سرخ‌شده مصرف می‌کردند ۱۳ درصد بیشتر بود. درون شرایطی که مصرف گاه به گاه غذای سرخ‌شده مشکل‌آفرین نیست، ولی نباید آن را به یک عادت تبدیل کنید.


از سیگار الکترونیک استفاده کردن می‌کنید


سیگار الکترونیک اگرچه به‌عنوان جایگزینی ازبرای سیگار معمولی معرفی شده هست، ولی گزینه بهتری ازبرای سلامت انسان نیست. مطالعه‌ای که توسط انجمن سکته مغزی آمریکا انجام شد، نشان داد، افرادی که به طور منظم از سیگار الکترونیک استفاده کردن می‌کردند، درون مقایسه با افرادی که هرگز از سیگار الکترونیک استفاده کردن نمی‌کردند، با ۷۱ درصد خطر بیشتر ازبرای سکته مغزی، ۵۹ درصد خطر بیشتر ازبرای هجوم قلبی یا آنژین، و ۴۰ درصد خطر بیشتر ازبرای بیماری سرخرگ کرونری مواجه بودند.


سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی دارید


سابقه خانوادگی ابتلا به مشکلات قلبی پیش از ۵۵ سالگی درون مردان و ۶۵ سالگی درون زنان می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی درون شما را نیز به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. حتی افرادی که دارای سطوح پایین کلسترول هستند، یک سبک زندگی سالم را دنبال می‌کنند و تناسب‌اندام خوبی دارند نیز درون صورت داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی درون معرض خطر بیشتری ازبرای مواجهه با مشکلات قلبی درون سنین پایین‌تر هستند. افزون بر این، سابقه خانوادگی می‌تواند تأثیر عوامل خطرآفرین دیگر ازبرای بیماری قلبی را نیز افزایش دهد.


افسرده هستید


مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به افسردگی درون معرض خطر بیشتری ازبرای ابتلا به بیماری قلبی عروقی قرار دارند. به نظر می‌رسد عدم مراقبت از خود، مانند سالم غذا نخوردن و عدم انجام ورزش، به‌ویژه درصورتیکه به فشارخون بالا یا دیگر مشکلات سلامت نیز مبتلا باشید، درون این زمینه تأثیرگذار هست. همچنین، درون صورت تجربه هجوم قلبی یا دیگر مشکلات مرتبط با قلب، افراد مبتلا به افسردگی به‌خوبی بهبود نمی‌یابند.


درمان سرطان را پشت سر می‌گذارید


درون شرایطی که روش‌های درمان سرطان نسبت به گذشته از کارایی بیشتری برخوردار شده‌اند، ولی همچنان می‌توانند درون بروز مشکلات قلبی نقش داشته باشند.


بعضی داروها که ازبرای درمان سرطان و شیمی‌درمانی استفاده کردن می‌شوند می‌توانند اثر منفی بر سلامت قلب داشته باشند و به کاردیومیوپاتی – بزرگ و دشوار شدن ماهیچه قلب – منجر شوند. این شرایط می‌تواند به نارسایی قلبی، هجوم قلبی، تورم قلب و ضربان قلب غیرعادی منجر شود. پرتودرمانی نیز می‌تواند موجب انسداد درون رگ‌های خونی انسان شود و فرد درون معرض خطر بیشتری ازبرای هجوم قلبی و نارسایی قلبی قرار بگیرد. این درون شرایطی هست که مشکلات قلبی می‌توانند چند سال پس از آخر درمان سرطان پدیدار شوند.


وارد دوران یائسگی شده‌اید


با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی نیز افزایش می‌یابد و این مسئله ازبرای زنانی که وارد دوران یائسگی می‌شوند، چشمگیرتر هست. کاهش سطوح استروژن و افزایش احتمال سفت‌تر شدن رگ‌های خونی که به فشارخون بالا منجر می‌شود، از جمله دلایلی اصلی درون این زمینه به نظر می‌رسند. همچنین، بعضی مطالعات نشان داده‌اند که سطوح کلسترول و تری گلیسیرید با ورود به دوران یائسگی افزایش می‌یابند.


الکل مصرف می‌کنید


مصرف الکل می‌تواند فشارخون را افزایش دهد که از جمله عوامل خطرآفرین کلیدی ازبرای بیماری قلبی محسوب می‌شود.


 


منبع: تبیان

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *